ATSAKINGAS SKAITYTOJAS. Projektas Lietuvos bibliotekoms ir bendruomenėms.

Bendruomeniškumas – svarbus geresnio, draugiškesnio, atsakingesnio gyvenimo veiksnys. Tuo pagrįstas ir nuo 2015 metų EPA vykdomas projektas „Atsakingas skaitytojas“. Džiugu matyti į projektą kasmet įsitraukiančias Lietuvos bibliotekas.

Nuo didžiųjų miestų nutolusių miestelių ir kaimų bendruomenėms „Atsakingas skaitytojas“ suteikia  galimybė saugiai, atsakingai, be didesnių rūpesčių išmesti elektronikos atliekas. Teisingas požiūris į elektronikos atliekas ir atsakinga elgsena integruojama į bendrąją kultūrą, tampa pilietiškumo dalimi.

Visoms šalims naudingo projektas centre yra bibliotekoms skirtas konkursas. Konkurse dalyvaujančios kultūros įstaigos kviečia savo skaitytojus:

  • atnešti į biblioteką nebenaudojamą smulkiąją elektroniką ir panaudotas baterijas / akumuliatorius,
  • registruotis bibliotekoje nemokamam nebenaudojamos, nebetaisytinos stambiosios elektronikos įrangos išvežimui iš namų,
  • prisidėti prie aplinkosaugos uždavinių ir tvarumo kultūros puoselėjimo,
  • pelnyti papildomą naudą bibliotekai, skaitytojams, bendruomenės kultūrai.

2024 m. konkursas vykdomas vienu etapu – balandžio–spalio mėn.

  • Pagrindinis konkurso prizas atiteks aktyviausiai bibliotekai, surinkusiai daugiausia elektronikos atliekų, tai – susitikimas su žinoma Lietuvos menininke, knygų autore ir iliustratore, laidų vedėja Nomeda Marčėnaite ir dovanų čekis.
  • Dovanų čekiai atitenka antrą ir trečią vietą užėmusioms bibliotekoms, surinkusioms daugiausiai elektronikos.
  • Kiti dovanų čekiai bus skiriami 3 daugiausiai baterijų / akumuliatorių atliekų surinkusioms bibliotekoms (neskiriami toms, kurios laimės prizus elektronikos atliekų kategorijose).

Projekto komunikacija žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose kartu su projekto partneriais ir žinomu šalyje kūrėju padeda formuoti atsakingą požiūrį į elektronikos atliekų tvarkymą, vartojimą, aplinkosaugos bei ekonomikos tvarumo iššūkius.

Projekto „Atsakingas skaitytojas“ partnerės yra Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.