Daugelio šalies bibliotekų pamėgtas, nuo 2015 metų vykdomas projektas. Šiame projekte bibliotekoms tenka svarbiausias vaidmuo, šviečiant bendruomenes, skaitymo kultūrą siejant su tvaraus vartojimo, atsakingo elektronikos atliekų šalinimo kultūra.

Kaip parodė patirtis, projektas ypač naudingas nuo didžiųjų miestų nutolusių miestelių ir kaimų bendruomenėms. Ne vienam šių bendruomenių gyventojui „Atsakingas skaitytojas“ yra galimybė saugiai, atsakingai ir be vargo išmesti elektronikos atliekas, perduodant jas į įgaliotų tvarkytojų rankas.

Visoms šalims naudingo projekto centre yra bibliotekoms skirtas konkursas. Konkurse dalyvaujančios kultūros įstaigos kviečia savo skaitytojus:

  • atnešti į biblioteką nebenaudojamą smulkiąją elektroniką ir senas baterijas,
  • registruotis bibliotekoje nemokamam nebenaudojamos stambiosios elektronikos įrangos išvežimui iš namų.

Keturios daugiausia elektronikos atliekų ir panaudotų baterijų surinkusios projekto dalyvės šiame konkurse apdovanojamos 500 Eur vertės skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšeliais, o 12 aktyviausių bibliotekų įvertinamos specialiais prizais – dovanų čekiais. Nuo 2022 metų kiekvieno konkurso etapo pabaigoje bus papildomai apdovanojama viena daugiausiai elektronikos atliekų surinkusi biblioteka, jos skaitytojus pakviečiant susitikti su knygų autoriumi.

Konkurse dalyvaujančios bibliotekininkės demonstruoja savo lyderystę bendruomenėje, skleidžia tvarumo ir aplinkosaugos idėjas, o paskata rūšiuoti elektronikos atliekas tampa prasminga ir naudinga žinia kiekvienam žmogui, norinčiam susitvarkyti savo aplinką. Tęstinis projektas sutampa ir su šaliai tenkančiais žiedinės ekonomikos, Žaliojo kurso ir klimato kaitos valdymo uždaviniais.

Per visą projekto vykdymo laikotarpį buvo daug nuveikta, formuojant atsakingą požiūrį į elektronikos atliekų tvarkymą, puoselėjant švarią aplinką, rūpinantis savo ir artimųjų sveikata, diegiant supratimą apie naudą, kurią teikia elektronikos atliekų rūšiavimas ir perdirbimas.

Projekto „Atsakingas skaitytojas“ partnerės yra Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.