ATSAKINGAS SKAITYTOJAS. Projektas Lietuvos bibliotekoms ir bendruomenėms.

Bendruomenių edukacijai, atliekų kultūros ugdymui ir tvarumui skirtas, nuo 2015 metų vykdomas projektas. Svarbiausias vaidmuo jame tenka Lietuvos bibliotekoms.

Nuo didžiųjų miestų nutolusių miestelių ir kaimų bendruomenėms „Atsakingas skaitytojas“ suteikia  galimybė saugiai, atsakingai ir minimaliomis pastangomis, be didesnių rūpesčių išmesti elektronikos atliekas. Svarbi žinia – šios atliekos perduodamos į įgaliotų tvarkytojų rankas, jos netampa aplinkai ir sveikatai pavojingais teršalais, o perdirbamos, sugrąžinant vertingas žaliavas į gamybą. Teisingas požiūris į elektronikos atliekas ir atsakinga elgsena integruojama į bendrąją kultūrą, parodomas kaip pilietiškumo dalis.

Visoms šalims naudingo projekto centre yra bibliotekoms skirtas konkursas. Konkurse dalyvaujančios kultūros įstaigos kviečia savo skaitytojus:

  • atnešti į biblioteką nebenaudojamą smulkiąją elektroniką ir panaudotas baterijas,
  • registruotis bibliotekoje nemokamam nebenaudojamos, nebetaisytinos stambiosios elektronikos įrangos išvežimui iš namų,
  • prisidėti prie aplinkosaugos uždavinių ir tvarumo kultūros puoselėjimo,
  • pelnyti papildomą naudą bibliotekai, skaitytojams, bendruomenės kultūrai.

Dvi daugiausia visų rūšių elektronikos atliekų ir panaudotų baterijų surinkusios projekto dalyvės tiek pirmo, tiek ir antro konkurso etapams pasibaigus (iš viso – 4 bibliotekos), apdovanojamos 500 Eur vertės skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšeliais, o 8 aktyviausių bibliotekų (po 4 kiekvieno etapo pabaigoje) įvertinamos specialiais prizais – dovanų čekiais.

Nuo 2022 metų kiekvieno konkurso etapo pabaigoje daugiausia visų rūšių elektronikos atliekų surinkusi biblioteka ir bendruomenė apdovanojama susitikimu su žinomu Lietuvos kūrėju. Nuo 2023 metų skatinamos ir daugiausiai baterijų bei smulkiosios elektronikos atliekų surinkusios bibliotekos – už geriausius rezultatus vienai jų kiekvieno etapo pabaigoje skiriamas prizas – kavos aparatas.

Tęstinis projektas sutampa ir su Lietuvai tenkančiais tvarumo, žiedinės ekonomikos, aplinkosaugos ir klimato kaitos valdymo uždaviniais. Projekto komunikacija žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose padeda formuoti atsakingą požiūrį į elektronikos atliekų tvarkymą, puoselėjant švarią aplinką, rūpinantis savo ir artimųjų sveikata, diegiant supratimą apie naudą, kurią teikia elektronikos atliekų rūšiavimas ir perdirbimas.

Projekto „Atsakingas skaitytojas“ partnerės yra Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.