Pavojingų atliekų versle – nešvarūs įtariamųjų ir teisėsaugos ryšiai

Kriminalinės policijos biuro skyriaus viršininko Arūno Kemežio atžvilgiu pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl jo kelionių į Norvegiją su įtariamaisiais, kuriems, be to, buvo skirtos kardomosios priemonės – pasižadėjimai neišvykti. Tyrimas pradėtas po Alfa.lt paklausimo, tai naujienų portalui patvirtino Kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis. Su įtariamaisiais vyko ir Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius, kurio atžvilgiu Generalinė prokuratūra jokių veiksmų kol kas nepradėjo.

Įtakingi įtariamieji

Kriminalinės policijos biuras atlieka ikiteisminį tyrimą dėl UAB „Atliekų tvarkymo centras“ veiklos. Ikiteisminis tyrimas, kurį kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra, atliekamas dėl sukčiavimo, turto pasisavinimo, apgaulingos apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo. Įtarimai pareikšti keturiems asmenims.

Buvęs ilgametis Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) Vilniaus agentūros vadovas Alfredas Skinulis dabar vadovauja Gamintojų ir importuotojų asociacijai (GIA) bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijai (EGIO). Būtent su juo siejama bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“. Formaliai šios bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ didžiausia akcininkė – A. Skinulio pusseserė Ineta Judickaitė, gyvenanti Australijoje ir nieko bendro neturinti su atliekų verslu.

Politikų globojama schema

Gamintojai ir importuotojai privalo mokėti už pavojingų atliekų sutvarkymą. Šis mokestis atitenka arba valstybei, arba per asociacijas pavojingų atliekų tvarkytojams. Tačiau tikroji afera sukuriama, kai tariami tvarkytojai, atsakingi už pavojingas atliekas, išduoda fiktyvias pažymas apie tariamai sutvarkytus atliekų kiekius ir tinkamai nepasirūpina grėsmę keliančiomis atliekomis. Gamintojams ir importuotojams finansiškai labiau apsimoka mokėti ne valstybei, o pavojingų atliekų tvarkytojams, todėl jie prieš šią aferą galimai yra linkę užmerkti akis.

GENERALINĖS PROKURATŪROS UŽVALDYMO PLANAS: AR PAVYKS NUSIKALSTAMAM PASAULIUI SUSODINTI SAVUS?

ILGA PROKURORŲ RANKA: SKANDALINGAI ŽLUGO BYLA DĖL REKORDINIO 6 MLN. LITŲ KYŠIO

Pagal šią korupcinę schemą gamintojai ir importuotojai per asociacijas atsiskaito pagal fiktyvias pažymas (galimai ir patys to nežinodami) už sutvarkytų atliekų kiekį, nors realiai pavojingos atliekos nėra tinkamai utilizuojamos. Taip finansiškai nukenčia valstybė ir sukeliamas pavojus tiek gamtai, tiek žmonėms.

Įtariama, kad pavojingos atliekos didele dalimi tiesiog nėra tvarkomos, geriausiu atveju jos paprasčiausiai būdavo išvežamos į bendrus sąvartynus ar į pamiškes. Prokurorai įtaria, kad sukčiaudamos atliekų tvarkymo įmonės per metus pasisavindavo milijonus.

Ši schema gerai žinoma Rolando Pakso partijai „Tvarka ir teisingumas“ ir jų deleguotiems aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui ir ypač jo viceministrui Algirdui Genevičiui, „tvarkiečiai“ daro viską, kad su šia schema sietinas nelegalus verslas toliau klestėtų, o jų statytiniai užimtų kertinius postus tai kontroliuoti turinčiose Aplinkos ministerijai pavaldžiose įstaigose.

Ryšiai teisėsaugoje

Išaiškėjo, kad šie veikėjai turi ir artimų ryšių teisėsaugoje. Tarp jų net ir tame pačiame Kriminalinės policijos biure, kuriame atliekamas ikiteisminis tyrimas jų atžvilgiu dar nuo 2012 metų. Štai Kriminalinės policijos biuro skyriaus viršininkas A. Kemežys (per šį laikotarpį keletą kartų keitėsi jo pareigos biuro struktūroje) galėjo tiesiogiai dalyvauti atliekant procesinius veiksmus įmonės „Atliekų tvarkymo centras“ byloje, taip pat aptariant šį ikiteisminį tyrimą prokuratūroje, kur pareigūnai buvo supažindinti su ikiteisminio tyrimo duomenimis, tačiau tai jam nesutrukdė bendrauti su vienu iš įmonės „Atliekų tvarkymo centras“ vadovų, akcininkų ir įtariamųjų šioje byloje Eriku Janu Volosevičiumi. Paaiškėjo, kad su įtariamuoju Kriminalinės policijos biuro skyriaus viršininkas A. Kemežys ir Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras S. Minkevičius vykdavo į Norvegiją žvejoti ir atostogauti.

Maža to, kaip Alfa.lt yra patvirtinę prokuratūroje, įtariamajam skirta kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti – ir leidimo išvykti jis gavęs nebuvo.

Dėl šių aplinkybių Kriminalinės policijos biure A. Kemežio atžvilgiu pradėtas tarnybinis patikrinimas, tai Alfa.lt raštu patvirtinimo biuro viršininkas R. Kiškis. Įtariama, kad ši grupė kartu atostogavo ne kartą. Tuo metu Generalinė prokuratūra kol kas nesiėmė jokių veiksmų Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro S. Minkevičiaus atžvilgiu, S. Minkevičius ir A. Kemežys taip pat neapklausti ir dėl galimai įtariamojo pažeistų kardomųjų priemonių.

Įkliuvo ir dar vienas prieštaringas veikėjas

Generalinė prokuratūra ilgiems dešimtmečiams už grotų bando pasiųsti ir nusikalstamo susivienijimo kūrimu kaltinamą dar vieną A. Skinulio vadovaujamų GIA ir EGIO partnerį UAB „Metaloidas“ savininką Artūrą Tamulionį, žinomą Karbonado pravarde. Jis plėtoja itin glaudžius ryšius su buvusiu Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovu Rolandu Masilevičiumi. Tuometis aplinkos ministras Valentinas Mazuronis prieštaringą veikėją išvijo iš VRAAD direktoriaus posto, aplinkos viceministro pareigų neteko ir jo globėjas Aleksandras Spruogis, tačiau, aplinkos ministru paskyrus K. Trečioką, jo įtaka sugrįžo su kaupu.

A. Spruogis netrukus įsitaisė Energetikos ministerijoje, kur tapo viceministru ir „Litgrid“ bendrovės stebėtojų tarybos pirmininku. Paskui viceministrą į „Litgrid“ įsisuko ir R. Masilevičius kuris tapo įmonės informacinių technologijų, telekomunikacijų ir administravimo departamento direktoriumi ir įmonės valdybos nariu, atsakingu už informacines technologijas ir telekomunikacijas, elektros perdavimo infrastuktūros kibernetinę ir fizinę saugą bei bendrovės bendrųjų reikalų administravimą.

Gegužės 9 d. R. Masilevičius buvo priverstas atsistatydinti ir iš „Litgrid“. Jau dėl įtartinų veiklų šioje įmonėje. Paaiškėjo, kad slaptosios tarnybos energetikos ministrui Rokui Masiuliui pateikė jį galimai kompromituojančią informaciją, po ko jam pasiūlyta pasitraukti. Neoficialiais duomenimis, slaptosios tarnybos stebėjo kitus asmenis, bet netruko aptikti R. Masilevičiaus pėdsakų. Ironiška, kad šis veikėjas suskubo susikrauti daiktus net ministro nepaklausęs, dėl ko tai reikia padaryti.

Straipsnį galite rasti: http://www.alfa.lt/straipsnis/50035554/pavojingu-atlieku-versle-nesvarus-itariamuju-ir-teisesaugos-rysiai