Sulaužyti elektroniniai žaislai ir baterijos gali tapti grėsme

Pasibaigus šventiniam periodui, vaikai vis dar džiaugiasi naujais žaislais, o paaugliai ir suaugusieji – padovanotais išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais ar kita technika, kurią po eglute padėjo dosnusis Kalėdų Senelis. Tuo tarpu nebereikalingi senieji prietaisai nukeliauja į stalčius, sandėliukus ar šiukšlių dėžes. Elektronikos surinkimą organizuojanti Elektronikos Platintojų Asociacija įspėja, jog atsikratant panaudotomis baterijomis, žaislais ar kitais prietaisais, turėtume žvelgti atsakingiau: juos išmesti tik tam skirtose vietose.

Aktyvaus vaiko rankose baterijos nusėsta greičiau nei per dieną

Pasak prekybos tinklo „Maxima” atstovės Renatos Saulytės, šventiniu laikotarpiu žaislų pardavimai išauga daugiau nei du kartus. Tuo tarpu ženklus baterijų pirkimo vajus prasideda sausio mėnesį. „Sausio mėnesiais fiksuojame beveik 50 proc. didesnius baterijų pardavimus, tad galime daryti prielaidą, kad tėvai perka baterijų papildymus žaislams, kuriuos vaikai rado po Kalėdų eglute,” – sako R. Saulytė. Su panašia situacija, kuomet per Kalėdas išsenka net keletą kartų pakeisti elementai, susiduria daugelis tėvų. „Kalėdų rytas vaikams yra nepakartojamo džiaugsmo akimirka, kuomet norisi greičiau išvynioti ir išbandyti Kalėdų Senelio paliktas dovanas. Nesvarbu, tai būtų baterijomis varomos mašinėlės, kalbančios lėlės ar skraidantys malūnsparniai, kartais vaiko rankose žaislas išsikrauna per kelias valandas. Tiesa, prastesnės kokybės naujieji žaislai sulūžta greičiau ir paprastai keliauja į šiukšliadėžę”, – pasakoja du mažamečius auginanti Greta Labalaukienė.
Įsivaizduokite, kokią žalą gamtai padarytume, jei visi per šias Kalėdas nupirkti elementai patektų į buitinių atliekų sąvartynus. Daugeliui žinoma, kad baterijas reikia mesti į specialiai tam skirtas talpas dėl jose esančių sunkiųjų metalų bei gyvsidabrio. Baterijų surinkimo dėžutes rasite darželiuose, mokyklose, Lietuvos pašto skyriuose, bibliotekose. Ne išimtis ir nebeveikiantys, sulaužyti, elektroniniai žaislai. „Iš pažiūros net ir pigios, vos kelis litus kainuojančios žaislinės mašinėlės, šviečiantys suvenyrai ar kalbantys pliušiniai žaislai: visa, kas įkraunama elektra ar baterijomis, turėtų būti išmetami į specialius, skalbimo mašiną primenančius konteinerius, kuriuos rasite artimiausiame „Senukų”, „Maximos”, „Rimi”, „Iki”, „Topo centro”, „Avitelos”, „Norfos”, „Ermitažo”, „Euronics” prekybos centruose,” – kur išmesti sulūžusius nebenaudojamus elektroninius žaislus, primena EPA vadovas Mantas Varaška.

Iš perdirbtų Kalėdinių girliandų gaminami šlepečių padai

Kalėdų laikotarpiu daugelio namus, gatves bei eglutes puošia milijonai lempučių. Elektronikos atliekų surinkimu pirmaujančiose šalyse kaip Norvegija, jų surenkama tūkstančiais kilogramų kiekvienais metais. Vienoje Kinijos provincijoje Shijiao veikia net 9 fabrikai, kuriuose kasmet perrūšiuojama ir perdirbama apie 10 tūkst. tonų kalėdinių lempučių. Jas perdirbus išgaunamas metalas bei izoliacinė guma, kuri vėliau panaudojama kaip žaliava kitiems gaminiams, dažniausiai naminių šlepečių padams gaminti. Į šią provinciją atkeliauja Kalėdinės girliandos iš Amerikos bei Europos žemynų, kurios išmetamos į specialias elektronikos surinkimo vietas. Jei ir Jūs šiais metais neketinate namuose pasilikti ir bandyti sutvarkyti nebeveikiančių lempučių, jas taip pat turėtumėte mesti į elektroninių atliekų surinkimo konteinerius, iš kurių jos vėliau bus atiduodamos perdirbti.

Atsakingai atsikratykite senąja buitine technika

Šį prieškalėdinį laikotarpį priežasčių pasikeisti buitinę techniką ar kitą elektroninę.įrangą buvo gerokai daugiau nei bet kuriais metais – tai padaryti daugelį paskatino euro įvedimas. Tiesa, nauji pirkiniai sukelia ir nemažai rūpesčių – o kurgi dėti senąją techniką? Jokiu būdu jų nereikėtų nešti prie konteinerių ar vežti į metalo supirkimo punktus, kuriuose išimamos vertingiausios dalys, o likusios išvežamos į sąvartynus.
Smulkesnėms buitinės technikos atliekoms išmesti, tokioms kaip seni virduliai, magnetofonai, pasenę arba nebenaudojami kompiuteriai, telefonai, skirti straipsnyje minėti konteineriai. Tuo tarpu stambiagabaritę elektroniką galite išmesti į specialius konteinerius šalia didžiųjų prekybos centrų arba tiesiog užsiregistruoti www.epa.lt, kur seną šaldytuvą ar viryklę sutartu laišku išveš iš Jūsų namų nemokamai.
Gyvendami vartotojiškoje visuomenėje, kuomet visko tiek daug reikia, nepamirškime didžiausio turto – gamtos. Juk taip smagu, kai Kalėdų ar Naujų Metų rytą galime stebėti ir džiaugtis nepaprastu žiemos grožiu.