Užsitęsęs elektronikos prietaisų poilsis: marinsime ar pasigailėsime?

Kiek nenaudojamų elektronikos prietaisų suskaičiuotumėte savo spintose, sandėliukuose? Kiek jų yra veikiantys, bet nežinia kada buvote įjungę? Kurie jų seniai sugedę – ketinote taisyti, bet taip ir neprisiruošėte? Dovanų pirkimo mėnesio įkarštis – geras metas revizuoti savo podėlius. Įvertinkime, kuriuos šių prietaisų galėtume padovanoti ar parduoti, o kurie turėtų keliauti į elektronikos atliekų konteinerius ar netgi neišėjus iš namų būtų perduoti tiesiogiai elektronikos atliekų tvarkymo organizatoriams.

Prioritetas – naudoti

„Stambiagabaritės elektronikos atliekas, tokias kaip sugedę, nebenaudojami šaldytuvai, elektrinės viryklės, orkaitės, skalbyklės, gartraukiai ir panašūs, iš namų nemokamai išvežame jau daugiau kaip dešimtmetis. Tereikia paskambinti telefonu ar registruoti išvežimą mūsų interneto svetainėje. Nemokamai nešame ir iš penkto aukšto, važiuojame ir į atokius vienkiemius, mūsų komandai tai yra įprasta rutina. Kartu su stambiagabarite galite atiduoti ir nebereikalingą, sugedusią smulkiąją elektronika. Vis dėlto ne išmetimas, o tvarumas ir ilgesnis kiekvieno daikto naudojimo ciklas mums yra prioritetas. Skatindami atsakingą vartojimą, pirmiausia siūlome apsvarstyti panaudoto daikto dovanojimo ar pardavimo galimybę“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Jos teigimu, gruodis yra ypač tinkamas metas įvertinti, ką turime, bet nenaudojame, kodėl nenaudojame, kuriuos prietaisus planuojame naudoti, įsigyti ar jų atsisakyti. Kalėdų laukimo metas yra ir geriausias laikas pagalvoti, ką iš savo nenaudojamų, bet veikiančių prietaisų galėtume padovanoti tiems, kuriems tokių daiktų labai reikia ar trūksta.

„Šiais laikais yra tikrai daug įvairių dovanojimo platformų, dalis jų turi paskyras socialiniuose tinkluose, kita dalis veikia kaip įvairios socialiniams poreikiams tenkinti skirtos organizacijos, skirstančios labdarą. Nemanau, kad būtų sunku padovanoti nenaudojamą daiktą, kuris taptų džiaugsmu kam nors, kas apie jį galbūt svajoja. O juk dovanojimas teikia džiaugsmo ir dovanojančiam asmeniui“, – primena L. Jurevičienė.

Nenaudojant vertė, deja, mažėja 

EPA projektų vadovė taip pat pastebi, kad elektronikos prietaisai yra ypatinga daiktų rūšis. Esame įpratę, kad daugelis kokybiškų daiktų, bėgant metams, įgyja papildomos vertės kaip vintažiniai ar antikvariniai, kuriuos vis dar galime naudoti pagal paskirtį. Tuo tarpu elektronikos prietaisai po tam tikro laiko tampa nebeefektyvūs ar net ir visai nebetinkami. Vieni jų naudoja per daug elektros energijos, nebeatlieka savo funkcijų taip gerai, kaip nauji, inovatyvūs modeliai, dar kitų pasensta operacinė sistema. Kai kurie tokių labai senų elektronikos prietaisų galbūt tiktų muziejui, dekoracijai, meno kūrybai, bet naudoti juos būtų nebepatogu arba ir neįmanoma.

„Kuo ilgiau savo lentynoje ar sandėliuke laikome nenaudojamą prietaisą, tuo didesnė tikimybė, kad jo nebepanaudosime ir net nebepadovanosime. Juk nefunkcionalus, neefektyvus prietaisas nebebus reikalingas niekam. Tad kviestume vienokį ar kitokį sprendimą dėl senų prietaisų priimti kuo greičiau: parduoti, dovanoti ar palydėti jį į kelionę pas įgaliotus elektronikos atliekų tvarkytojus ir perdirbėjus. Visais atvejais bus ir daugiau tvarkos, ir naudos“, – aiškina EPA projektų vadovė.

8 žingsniai nenaudojamiems elektronikos prietaisams įvertinti

1. Įvertinkime, ar jie laikomi tinkamomis sąlygomis. Netinkamomis sąlygomis, pavyzdžiui, drėgname, nešildomame sandėliuke laikomi elektronikos prietaisai dėl juose prasidėjusių cheminių reakcijų gali virsti aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais.
2. Prisiminkime, kodėl nustojome naudoti prietaisą. Gali paaiškėti, kad jis sugedęs, remontuoti nebeapsimoka, arba tiesiog kažkada pasirodė mums visiškai nebereikalingas.
3. Įvertinkime, kiek laiko nebenaudojame. Jei nenaudojome ilgiau nei metus, tikėtina, kad jis tikrai mums nereikalingas. Kai kurią retai naudojamą įrangą galima išsinuomoti!
4. Apsvarstykime, ar galime šį prietaisą parduoti. Panaudotų daiktų pardavimo platformose galime rasti nemažai informacijos apie rinkos poreikius ir kainas. Kai kada, taupant laiką, tiesiog galime įkelti skelbimą ir stebėti, kokio dėmesio jis sulaukė.
5. Suskaičiuokime, ar apsimoka taisyti. Jei prietaiso nenaudojate dėl to, kad jis sugedęs, pasidomėkite taisymo kaina. Vadovaukitės taisykle: jei taisymo išlaidos neviršija 50 proc. naujo daikto kainos, taisykite.
6. Nepamirškime dovanojimo galimybės. Pasirinkę dovanoti išvengsite rūpesčių, bendraudami su potencialiais pirkėjais. Per atiduotuves dovanojami veikiantys elektronikos prietaisai turi nemenką paklausą – atsisveikinsite su jais žaibiškai.
7. Sugedusį ir bevertį smulkų prietaisą išmeskite į specialųjį konteinerį. Elektronikos atliekoms skirtą konteinerį galite rasti kuriame nors prekybos centre, bibliotekoje ar kitoje įstaigoje.
8. Stambiagabaritės elektronikos atliekas atiduokite įgaliotiems atliekų surinkėjams. EPA šias atliekas iš namų išveža nemokamai. Skambinkite tel. +370 695 55111 arba registruokitės www.epa.lt svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą. Kitas kelias – nuvežti šias atliekas į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę patiems.