Valstybės institucijų rankomis žlugdoma elektroninių atliekų tvarkymo sistema

Vyriausiasis administracinis teismas sustabdė dar vieną Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) mėginimą dirbtinai perdalinti elektroninių atliekų tvarkymo rinką. Gegužės 25 d. nutartimi teismas atmetė eilinį Agentūros prašymą panaikinti Elektronikos platintojų asociacijos (EEPA) turimas elektroninių atliekų tvarkymo licencijas.

„Agentūra jau trečią kartą teismui teikia prašymą naikinti EEPA licencijas. Susidaro įspūdis, kad AAA tapo privačių interesų grupių įrankiu, kuriuo bandoma žlugdyti asociaciją. Kiekvieną AAA išpuolį lydi aktyvūs kitų organizacijų raštai, vizitai ir skambučiai Asociacijos nariams, kad šie paliktų EEPA. Tai itin panašu į gerai apgalvotus ir koordinuojamus tarpusavio veiksmus. Noriu pabrėžti, kad „nešvariais“ veiksmais, „švarios“ rinkos sukurti nepavyks“, – teigia EEPA direktorius Linas Ivanauskas.

AAA teismui teigė, kad EEPA 2015 m. nesutvarkė keletą tūkstančių tonų elektroninių atliekų, nors praėjusių metų EEPA ataskaitos dar nėra apsvarstytos ir įvertintos. Teisme šie kaltinimai taip ir nebuvo paremti įrodymas – liko nepaaiškinta, kaip Agentūra padarė savo spėjimą.

„Situacija pasidarė nepakenčiama, todėl kovo 22 d. padavėme Aplinkos apsaugos ministeriją į teismą – norime, kad ministerija paneigtų melagingus pasisakymus apie EEPA. Sunku nepastebėti ryšio: po mūsų ieškinio ministerijai, jai pavaldi AAA vieną po kito teikė prašymus naikinti EEPA licencijas – teismas visus prašymus atmetė”, – sako EEPA advokatas dr. Paulius Čelkis.

Šiuo metu AAA yra išdavusi tris licencijas Elektronikos platintojų asociacijai. Jeigu jos būtų panaikintos, liktų nesutvarkyta apie tūkstantį tonų elektroninių atliekų, daugiau kaip 4500 elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo vietų liktų neprižiūrimos. Kiltų pavojus, kad į aplinką pateks kenksmingos medžiagos, kurios gali užteršti dirvožemį ir gruntinius vandenis.

Sustabdžius EEPA licencijas, žalą patirtų ir valstybė. EEPA atstovauja beveik 400 didžiausių pasaulio elektronikos gamintojų bei jų gaminių importuotojų šalyje – netekę galimybės tinkamai sutvarkyti elektronines atliekas jie patirtų nuostolių, o didžiulės kompensacijos būtų mokamos už mokesčių mokėtojų pinigus.