Inventorizacija Vaido Leliugos namuose: atsisakė televizoriaus ir nebūtinų prietaisų

Mes, lietuviai, nesame tiesiog „mes“: mūsų įpročiai labai skiriasi. Vieni mūsų yra apsikrovę nereikalingais daiktais, kiekviename kambaryje – po televizorių, o kiti gi puikiausiai apsieina ir be televizoriaus, indaplovės ar kavos aparato. Vienas tokių – žinomas radijo, televizijos bei renginių vedėjas Vaidas Leliuga. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projekte dalyvavęs V. Leliuga atliko elektronikos įrangos inventorizaciją bei atskleidė kai kuriuos savo įpročius.
Iš nenaudojamų – vos vienos ausinės
Elektronikos prietaisų inventorizaciją savo namuose atlikęs radijo ir televizijos laidų bei renginių vedėjas V. Leliuga iš visiems įprastų, daugiausia naudojamų elektronikos prietaisų suskaičiavo tik 12. Savo kiekiu išsiskyrė trys ausinės, kurių nenaudojamos tik vienerios. Beje, tai – vienintelis nenaudojamas elektronikos prietaisas V. Leliugos namuose.
„Nenaudojamos elektronikos įrangos beveik neturiu, o jei ir yra, tai dėl to, kad vis pasvarstau, gal prireiks, tačiau beveik visi daiktai, kuriuos turiu, naudojami pagal paskirtį, tik vieni gal dažniau, kiti – rečiau“, – sako V. Leliuga.
Įvertinęs savo įpročius, jis yra atsisakęs netgi tokios visiems įprastos įrangos, kaip televizorius, indaplovė, kavos aparatas.
Gyvena be televizoriaus
„Be televizoriaus namuose gyvenu jau penkerius metus ir, prisipažinsiu, pradžioj buvo keista, nes buvau ištikimas žiūrovas, tačiau dabar televiziją man atstoja kompiuteris. Nesakau, jog jos nežiūriu, priešingai, man patinka televizija, tik ją persikėliau į man patogesnę vieta – kompiuteryje ar telefone telpa viskas – ir visada po ranka. Kavos aparato neturiu, nes esu kavos maniakas ir man patinka skani kava, todėl mieliau einu į gerą kavinę atsigerti ir pasimėgauti profesionaliai paruoštu kavos puodeliu. Kol neturiu šeimos, indaplovė man tiesiog nereikalinga, vieną lėkštę po vakarienės galiu išsiplauti ir pats“, – aiškina V. Leliuga.
Elektronikos atliekų jam dar nėra tekę rūšiuoti ar ieškoti jiems tinkamos vietos išmesti. Nebenaudojamus jis tiesiog parduoda ar dovanoja kitiems. Todėl problemų ir nepatiria, nors prie bendrųjų atliekų konteinerių paliekamas elektronikos atliekas jis kartais mato.
„Manau didžiausia, mano nuomone, problema, ypač jei tai yra didelis elektronikos prietaisas –televizorius, šaldytuvas – yra transportavimas ir tinkamos vietos buvimas. Į bendrus konteinerius mesti negalima, o šalia namų tokia tinkama vieta ne visada yra“, – svarsto laidų bei renginių vedėjas.
Anot V. Leliugos, teigiamų rezultatų, tvarkant elektronikos atliekas, reikėtų siekti dviem kryptimis: aiškinti, pasakoti, šviesti ir procesus daryti kuo paprastesnius ir prieinamesnius.
Išveža nemokamai tiesiog iš namų
EPA projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė primena, kad saugiai atsisveikinti su nebenaudojama, sugedusia įranga, ypač stambiagabarite, yra daug paprasčiau nei kai kurie žmonės įsivaizduoja.
Panaudotoms baterijoms, lemputėms ir smulkiajai elektronikai yra skirti specialūs EPA konteineriai prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur. EPA plečia ir stambiagabaritės elektronikos surinkimo tinklą, o stambiagabaritę elektroniką paima nemokamai tiesiai iš namų – tereikia užsiregistruoti iškvietimą telefonu 8 695 55 111 arba užpildyti formą internete adresu www.epa.lt.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad netinkamomis sąlygomis laikoma elektronikos įranga gali tapti aplinkai ir žmonių sveikatai kenksmingais teršalais. Be to, tinkamai tvarkant elektronikos atliekas, jose esantys retieji metalai ir kitos medžiagos jie galėtų būti panaudoti naujų, pažangesnių, aplinkai draugiškesnių ir mažiau energijos naudojančių prietaisų gamybai.