Ar bus naudinga taisyti elektroniką Lietuvoje?

Šių metų pavasarį Seimo nariai pritarė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms, numatančioms galimybę susigrąžinti dalį pinigų, išleistų už buitinės, garso ar vaizdo technikos, asmeninių kompiuterių ir mobiliojo ryšio telefonų taisymą ir kad įstatymo įsigaliojimo data numatoma 2022 m. sausio 1 d. Į klausimus apie šių pataisų naudą ir perspektyvas specialiai Elektronikos platintojų asociacijai (EPA) atsakė pataisų autorius Seimo narys Lukas Savickas.

Ar esama pataisų pozicija jau reikštų, kad jos palaipsniui virs įstatymo dalimi ir jau nebegali būti žingsnio atgal? Ko trūktų, kad galėtume šalies gyventojams sakyti: 2022 m. sausio pradžioje remontuoti bus naudingiau nei 2021 m. gruodį ir kad reikėtų išsaugoti sąskaitas už taisymą?

Mano siūlomoms Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisoms, numatančioms galimybę susigrąžinti dalį pinigų, išleistų už buitinės, garso ar vaizdo technikos, asmeninių kompiuterių ir mobiliojo ryšio telefonų taisymą pavasarį po pateikimo parlamentarai pritarė. Tačiau tai tik pirmas žingsnis link to, kad įstatymo projektas galėtų įsigalioti. Deja, Vyriausybė, neįžvelgė šio projekto ilgalaikės naudos ir projektui nepritarė, tad jis grįžta į Seimo komitetus tolesniems svarstymams. Tikiuosi, rudens sesijoje Seimas pademonstruos žaliąją lyderystę ir įstatymo pataisoms visgi pritars ir Lietuva pagaliau žengs realų žingsnį žaliojo kurso kryptimi.

Teisė taisyti ir parama elektroniką taisantiems gyventojams yra viena pusė, tačiau yra ir kita pusė: gamintojų politika, ekonominiai motyvai. Kai kas sako, kad detalės bus tokios brangios (veiks kaip rinkodaros veiksnys), kad vis tiek labiau apsimokės pirkti naują įrangą, nei taisyti seną. Be to, gamintojai ir toliau gamins gaminių, kurių smulkios dalys iš esmės bus ne taisomos, o tik išmetamos. Gamintojai aiškina, kad niekas neturi jiems trukdyti veikti, vadovaujantis rinkos ekonomikos dėsniais. Ką apie tai manote?

Negalima atmesti, kad iš pradžių gali būti įvairių bandymų ir iš gamintojų pusės, ir iš aptarnavimo srities, tačiau rinka ir konkurencija toks dalykas, kuris, tikiu, labai greitai sureguliuos šiuos procesus ir skaidrumas atsistos į pirmą vietą. Tuo labiau, ilgainiui šviečiant visuomenę ir kalbant apie klimato taršos poveikio mažinimą, žiedinę ekonomiką ir, ypatingai, apie asmeninę naudą – galimybę sutaupyti taisant turimą daiktą – tikrai bus prisidėta prie to, kad taisymas taptų pirmuoju variantu.

Pataisomi gaminiai bus brangesni, o nepataisomi – gerokai pigesni, ir ieškant sprendimo čia ir dabar daugeliui gyventojų bus paranku rinktis naują pigesnį. Ką apie tai manote?

Šioje situacijoje viskas priklausys nuo informacijos ir nuo paties žmogaus nusiteikimo. Manau, turime jau šiandien pradėti kalbėti apie žiedinės ekonomikos naudą, apie vartotojiškumo mažinimą ir atliekų kultūrą. Turime tik vieną planetą ir kuo anksčiau suprasime, kad gyvendami tokiame pasaulyje, kur visus daiktus nuolat keičiame naujais, paliekame didelį CO2 pėdsaką, eikvojame planetos išteklius ir patys gyvename tokioje aplinkoje, tuo visiems bus geriau ir pokyčiai vyks sklandžiau.