Elektronikos atliekų surinkimas

Lietuvoje – gerai išvystytas elektronikos atliekų surinkimo tinklas 

Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse, įskaitant ir Lietuvą, elektronikos atliekų surinkimas yra reguliuojamas, atsižvelgiant į Europos Sąjungos direktyvas ir nacionalinę įstatymų sistemą. Pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad elektronikos įrenginiai, kurie pasiekia savo gyvavimo pabaigą ir vertinami kaip elektronikos atliekos, būtų surenkamos, tvarkomos ir perdirbamos aplinką ir žemės išteklius tausojančiu būdu.

ES ir Lietuvoje yra įkurtos specialios organizacijos ir įmonės, atsakingos už elektronikos atliekų tvarkymą. Viena iš elektronikos atliekų surinkimą organizuojančių organizacijų yra Elektronikos platintojų asociacija (EPA). Jos rūpestis – sklandus ir efektyvus nebereikalingos, nepataisomos, savo gyvavimo ciklą baigusios elektronikos surinkimas bei gyventojų edukacija, kad toks elektronikos surinkimas taptų atsakingos gyventojų elgsenos dalimi. Visa ši sistema yra sukurta siekiant sumažinti neigiamą elektronikos atliekų poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai bei skatinti atliekų perdirbimą ir perdirbimo procesų efektyvumą.

EPA Lietuvoje yra įrengusi daugiau nei 400 specializuotų konteinerių elektros ir elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekoms surinkti. Joms skirti konteineriai yra prieinami įvairiose vietose visoje Lietuvoje, įskaitant prekybos centrus, parduotuves ir kitus viešuosius taškus. Tai – ne tik savo gyvavimo ciklą baigusios elektronikos surinkimas Vilniuje, Kaune, bet ir daugelyje šalies miestų ir miestelių.

Elektronikos atliekų surinkimas Lietuvoje pasižymi gerai išvystyta infrastruktūra, siekiant užtikrinti patogumą ir prieinamumą gyventojams.

Surinkimo vietų prieinamumas. Surinkimo konteineriai ir vietos yra visoje Lietuvoje, įskaitant didesnius miestus, miestelius ir kaimus. Jie yra įrengti strategiškai patogiose vietose, pavyzdžiui, prekybos centruose, parduotuvėse, viešosiose įstaigose ar specializuotose stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse. Tai padeda užtikrinti, kad gyventojai turėtų patogią prieigą prie surinkimo vietų.

Elektronikos atliekų surinkimo vietos. Elektronikos atliekų surinkimo vietose įrengiami specialūs konteineriai, skirti skirtingų dydžių elektros ir elektronikos įrangos atliekoms, panaudotoms baterijoms ir dujošvytėms lempoms šalinti. Tai leidžia žmonėms tinkamai atsikratyti įvairaus dydžio elektronikos prietaisų ar įrangos atliekomis. Atskiri konteineriai tam tikram tipui ar kategorijai atliekų palengvina tinkamą atliekų tvarkymą, įskaitant perdirbimą.

Informacijos sklaida. EPA dažnai skelbia informaciją bei vykdo švietimo programas, siekdama padidinti gyventojų sąmoningumą ir supratimą apie elektronikos atliekų problemos bei paskatinti taisyklingą atliekų surinkimą. Informacija apie elektronikos atliekų surinkimo vietų adresus ir skelbiama interneto svetainėje www.epa.lt.

Elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekos surenkamos nemokamai. EPA paslaugos – tai ne elektronikos atliekų supirkimas, o jų nemokamas surinkimas. Šios rūšies smulkiųjų ir stambiųjų atliekų konteineriai pastatyti gyventojams prieinamose vietose. Tuo tarpu stambiagabarites elektronikos atliekas EPA komanda nemokamai ne tik surenka, bet ir išneša iš namų. Viskas, ko reikia – registruoti nemokamą išvežimą www.epa.lt svetainėje, užpildant anketą arba tiesiog paskambinti telefonu +370 695 55111.

Viskas, ko reikia, kad ši infrastruktūra būtų efektyvi – sąmoningas gyventojų įsitraukimas. Būkime atsakingi!