Kur priduoti seną katilą?

Jeigu reikėtų įvardinti, kuri savybė yra būdinga visiems šiuolaikiniams šildymo katilams, tai neabejotinai būtų elektronikos dalis. Beveik visi pastaruoju metu gaminami katilai – dujiniai, elektriniai, kieto kuro, granuliniai, biomasės – ne tik veikia, naudodami elektros energiją, bet ir turi reguliavimo sistemą, padedančią pasirinkti tinkamą veiklos režimą. Ne vienas toks katilas dar turi ir galimybę būti valdomas nuotoliniu būdu – tam irgi naudojamos elektronikos technologijos.

Atsakius į klausimą, ar šildymo katilas turi elektrinę arba elektroninę dalį, bus nesunku atsakyti ir į klausimą „Kur priduoti seną katilą?“ Jei tik jo veiklai reikalinga elektra, tokio įrenginio atlieka priskiriama elektros ir elektronikos atliekų kategorijai. Svarbu pažymėti, kad tai yra visiškai atskira atliekų rūšis, kuri nepriskiriama nei komunalinėms, nei metalo, nei plastiko atliekoms. Tik patekusios į legalią elektronikos atliekų surinkimo sistemą tokios atliekos bus tinkamai sutvarkytos, iš jų išgautos visos įmanomos medžiagos, kurios bus panaudotos naujiems produktams gaminti.

Elektronikos platintojų asociacija (EPA) turi gerai išvystytą elektronikos atliekų surinkimo tinklą. Kadangi senas katilas yra stambi atlieka, jį būtų galima išmesti į specialųjį konteinerį, esantį šalia kurio nors prekybos centro ar stambiagabaričių atliekų aikštelėje. Stambagabaritės elektronikos atliekoms skirtų konteinerių vietų galite ieškoti www.epa.lt svetainėje skelbiamame sąraše arba pasinaudoti nemokamo išvežimo iš namų paslauga. Tam tereikėtų paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruoti išvežimą www.epa.lt svetainėje.

Vis dėlto iki sprendimo išmesti rekomenduotume pasvarstyti, ar senas jums nebereikalingas katilas yra visiškai bevertis, o gal galėtų praversti jums patiems ar kitiems. EPA kviečia vadovautis taisykle: jei taisymas neviršija 50 proc. naujo daikto kainos, rinkitės taisyti. Jei vis dėlto nutarėte su daiktu atsisveikinti, pabandykite jį parduoti arba padovanoti. Kuo ilgesnis kiekvieno daikto naudojimo ciklas, tuo mažiau elektronikos atliekų susidarys – vadinasi, gyvensime tvariau ir švariau, dėl to džiaugsis gamta ir mes patys.

Atkreipiame dėmesį, kad kartais pasitaiko skelbimų apie elektronikos atliekų išvežimą iš namų – nenurodant nei įmonės pavadinimo, nei jos adreso, juolab – interneto svetainės ir elektroninio pašto. Už tokio skelbimo gali slėptis nelegalūs vežėjai ir perdirbėjai. Jie iš elektronikos atliekų paima tik vertingiausias dalis, o visa kita atsiduria sąvartynuose, neretai ir nelegaliuose. Vienas iš saugiklių – paklausti tokių vežėjų, ar turi tokios veiklos licenciją ir parodyti atitinkamą dokumentą. Būkime budrūs ir atsakingi – saugokime gamtą, planetą ir save pačius!