Kur priduoti seną elektrinę viryklę?

Elektrinės viryklės daugelio namuose tapo daiktu, be kurio nebeišsiverčiama. Be to, šių prietaisų modeliai tobulinami, diegiamos naujos technologijos, patogūs f unkcionalumai. Naujausi iš jų, pavyzdžiui, su indukcinėmis kaitlentėmis, padeda taupyti elektros energiją. Na, o jei senoji elektrinė pradeda gesti, daugelis svarsto galimybę pakeisti ja nauja. Tik ką daryti su senąja viryklę arba kur priduoti elektrinę viryklę? Arba: kur priduoti elektrinę kaitlentę ar elektrinę orkaitę?

  1. Vartokite atsakingai. Atsakingas vartojimas apima atidų prietaiso rinkimąsi nusprendus įsigyti, naudojimo instrukcijų laikymąsi, priežiūrą bei taisymą. Jei jūsų elektrinė viryklė turi remonto galimybių ir nebedirba dėl mažo gedimo, galite apsvarstyti galimybę jos pataisyti. Rekomenduojama taisyti, jei remonto kaina neviršija 50 proc. naujo prietaiso kainos. Taisykite – tai padės išvengti atliekų generavimo ir pratęsia įrenginio gyvenimo ciklą.
  2. Perduokite į antrąsias rankas. Jei jūsų sena elektrinė viryklė dar veikia tinkamai, galite apsvarstyti galimybę ją parduoti ar padovanoti. Pavyzdžiui, pasinaudoję skelbimų platforma internete, galite prietaisą parduoti, mainytis arba perduoti ją draugams ar šeimos nariams, kurie ją gali naudoti toliau. Be to, galite susisiekti su įvairiomis labdaros organizacijomis, kurios pasirūpins, kad veikiantis daiktas pasiektų tą, kuriam to labiausiai reikia.
  3. Pasinaudokite EPA elektronikos atliekų surinkimo tinklu. Kiekvienas naudojamas elektronikos įrenginys turi savo ribotą gyvavimo ciklą. Teisingai tvarkant elektronikos atliekas, suteikiama galimybė perdirbti. EPA organizuoja nemokamą elektronikos prietaisų atliekų surinkimą tam skirtose vietose. Stambiagabaritės elektronikos atliekoms skirtus konteinerius galite rasti šalia prekybos centrų ar stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse. Jau daugiau kaip 10 metų EPA teikia elektronikos atliekų nemokamo išvežimo iš namų paslaugas, tai leidžia patogiai atsikratyti senos elektrinės viryklės. Specializuotų konteinerių vietų galite ieškoti www.epa.lt svetainėje esančiame sąraše, paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruoti išvežimą epa.lt svetainėje.

Elektrinės kaitlentės, orkaitės ir dujinės viryklės su elektrine orkaitė yra elektronikos įrenginiai, todėl jų atliekos klasifikuojamos kaip elektronikos atliekos. Tai reiškia, kad jiems taikomos analogiškos tvarkymo taisyklės ir normos, kaip kitai elektronikos įrangai.

Tinkamai tvarkyti elektronikos atliekas svarbu dėl kelių priežasčių. Netinkamai tvarkomos elektronikos atliekos gali turėti žalingą poveikį aplinkai. Elektronikos įrenginiai dažnai yra pagaminti iš įvairių medžiagų, kurios gali būti kenksmingos, pvz., sunkieji metalai, ftalatai arba polichloruoti bifeniliai (PCB). Jei atliekos tiesiog metamos į paprastus šiukšlių konteinerius arba nesiunčiamos į specializuotus perdirbimo centrus, šie kenksmingi komponentai gali patekti į dirvožemį ir vandenį, sukeldami taršą.

Antra, elektronikos atliekos gali būti perdirbtos, o tai leidžia išgauti vertingas medžiagas ir išsaugoti gamtos išteklius. Perdirbimas leidžia panaudoti įrenginio dalis ir komponentus pakartotinai, taip sumažinant poreikį išgaunant naujas medžiagas. Be to, perdirbimas padeda sumažinti atliekų kiekį ir energijos sąnaudas, kurios būtų skiriamos naujų įrenginių gamybai.

Trečia, neatsakingai tvarkomos elektronikos atliekos gali kelti pavojų žmonių sveikatai ir saugumui. Kai kurie elektronikos įrenginiai gali turėti pavojingų medžiagų arba baterijų, kurios gali sprogti arba išskirti kenksmingas medžiagas. Tinkamas tvarkymas ir perdirbimas užtikrina, kad šios medžiagos būtų saugiai pašalintos arba sunaikintos, mažinant pavojų žmonių sveikatai ir saugumui.

Europos Sąjungos šalys, įskaitant Lietuvą, turi direktyvą, nustatančią elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo reguliavimą, joje numatomi privalomi reikalavimai dėl šių atliekų tvarkymo. Tai apima rinkimo, perdirbimo ir sunaikinimo procesus. Tinkamai tvarkyti elektronikos atliekas yra ne tik teisės aktų reikalavimas, bet ir svarbus žingsnis siekiant mažinti ekologinį  pėdsaką.