Kur dėti senus telefonus?

Ar daug iš mūsų galėtų pragyventi bent dieną be telefono? Būtų panašu į amžiną meilę telefonui, jei tik jis būtų ne gendantis, savo funkcionalumą prarandantis daiktas. Ir jeigu kai kurie iš mūsų nesivaikytų naujausių modelių, lengvai atsisveikindami su senaisiais prietaisais. Bėda ta, kad kai kuriais atvejais atrodantis lengvas atsisveikinimas nematomu būdu, palaipsniui tampa didžiule našta planetai ir galiausiai mums patiems.

Paskui naujų telefonų milijardus – milijonai nereikalingų

Telefonų atliekos yra viena iš sparčiai augančių elektronikos atliekų rūšių pasaulyje. Šis augimas yra susijęs su keletu veiksnių.

Pirma, telekomunikacijų pramonė nuolat pristato naujus modelius su patobulintu funkcionalumu ir įtraukiančiomis ar naudingomis naujovėmis. Tai skatina vartotojus keisti savo telefonus, o seni telefonai tampa nereikalingi ir tampa atliekomis. Antra, masinis mobiliųjų telefonų naudojimas yra paplitęs visame pasaulyje. Technologinė pažanga ir mažesnės kainos leidžia vis daugiau žmonių turėti mobilųjį telefoną. Didėjant pasaulio gyventojų skaičiui ir ekonominei plėtrai, padidėja ir mobiliųjų telefonų paklausa. Pastaruoju metu šiems prietaisams vis mažėjant, daugybė jų smulkiausių detalių sujungiamos neišardomai, tad sugedus tampa ypač sunku, neįmanoma ar tiesiog neapsimoka taisyti – kur kas patogiau išmesti.

2021 m. pasaulyje buvo pagaminta daugiau nei 1,5 mlrd. telefonų – daugelis jų pakeitė senuosius, kurie buvo išmesti. Telefonų atliekų kiekiai ir augimas yra įspūdingi. Pasaulinės duomenų statistikos bylos atspindi spartų didėjimą. Norint stabdyti šią problemą, būtina diegti atsakingo vartojimo praktiką ir skatinti atsakingą atliekų tvarkymą.

Taisykime, parduokime, dovanokime

Teisinga elgsena su senais telefonais atlieka svarbų vaidmenį siekiant išlaikyti aplinką švarią ir sumažinti elektros gaminių atliekų poveikį. Daugelis žmonių daro klaidą, tiesiog išmesdami senus telefonus į paprastą buitinį atliekų talpą arba juos kaupia savo namuose – tai turi neigiamas pasekmes. Norint elgtis atsakingai ir tausoti aplinką, yra keletas būdų, kaip tvarkyti senus telefonus.

Vienas iš būdų yra taisyti sugedusius telefonus. Prieš tai verta apsvarstyti remonto galimybes ir naudą. Neretai telefonų gedimai yra nesudėtingi ir gali būti lengvai pataisyti. Remonto paslaugos gali suteikti antrą gyvenimą jūsų senam telefonui, taip padėdamos išvengti naujo telefono pirkimo ir sumažinti atliekų kiekį.

Kitas variantas yra atiduoti senus telefonus į antras rankas. Jei jūsų telefonas dar veikia, bet jums nereikalingas, galite jį perleisti kitiems žmonėms, kurie jį vertins ir naudos. Galite pabandyti seną telefoną parduoti, o jei ne – dovanojimas yra puikus būdas suteikti antrą šansą senam telefonui, prisidedant prie tvarumo ir aplinkosaugos.

Jei senas telefonas yra visiškai nebeveikiantis arba sugedęs ir negalimas taisymas, svarbu tinkamai jį išmesti. Tokiais atvejais smulkiosios elektronikos atliekų konteineriai yra geriausia vieta, kurioje galite atsisveikinti su senais telefonais. Tokius konteinerius Lietuvoje galite rasti prekybos centruose, bibliotekose, įvairiose kitose kultūros ir švietimo, savivaldybės įstaigose.

Gali būti naudinga arba žalinga

Elektronikos atliekos tvarkomos specialiai tam skirtose perdirbimo įmonėse, kurios gali atskirti įvairias medžiagas ir tinkamai jas perdirbti arba kitaip šiame procese naudoti. Tai padeda sumažinti žalingą įtaką aplinkai, sumažėja poreikis išgauti naujas žaliavas, tausojami Žemės ištekliai.

Atkreiptinas dėmesys, kad seni telefonai turi įvairių medžiagų, kurios gali būti naudingos arba žalingos aplinkai. Pavyzdžiui, telefonuose paprastai yra vario, aukso, sidabro ir kitų retųjų metalų, kurių ištekliai yra riboti ir kurie gali būti išgauti ir perdirbti. Šios medžiagos yra vertingos ir gali būti panaudotos gaminant kitus elektronikos prietaisus arba kitose pramonės šakose.

Kita vertus, tos pačios naudingos medžiagos netinkamomis sąlygomis gali tapti žalingomis – pakenkti aplinkai, ypač jei seni telefonai yra netinkamai išmesti. Dėl aplinkos poveikio telefonuose esančios įvairios medžiagos tampa aplinkai nepalankių cheminių reakcijų dalyvėmis. Pavyzdžiui, telefonuose dažnai yra ličio jonų baterijos, kurios gali turėti kenksmingų cheminės sudėties elementų, tokių kaip kadmis arba švino rūgštis. Jei baterijos tiesiog išmetamos į paprastus buitinių atliekų konteinerius, jų išskiriamos medžiagos gali patekti į dirvožemį ar vandenį ir tapti teršalais.

Atskirai išmeskime baterijas

Norint elgtis atsakingai, būtina ne tik teisingai šalinti senus nebepataisomus telefonus, bet ir atskirai išmesti ir jų baterijas. Daugelis parduotuvių ir mobiliojo ryšio operatorių turi specialius konteinerius, skirtų baterijų ir akumuliatorių atliekoms. Maža atlieka netinkamoje vietoje gali pridaryti daug bėdų, įskaitant sprogimą ar net cheminių reakcijų poveikyje sukeltą gaisrą! Tokių gaisrų kyla atliekų konteineriuose ir sąvartynuose visame pasaulyje.

Bendradarbiaudami visose grandyse galime įgyvendinti atsakingos elgsenos su senais telefonais praktiką ir prisidėti prie tvarios aplinkos ateities. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje gamintojai skatinami projektuoti ir gaminti ilgaamžiškus ir lengvai atnaujinamus elektronikos įrenginius – tam yra sukurtos specialios projektavimą ir teisę taisyti užtikrinančios taisyklės. Tai padeda sumažinti poreikį keisti telefonus dažnai ir padeda išvengti pernelyg didelio atliekų kiekio, tačiau su viena sąlyga – jei vartotojai vadovaujasi atsakingo vartojimo principais.