Kur dėti seną televizorių?

Kiekvieną mūsų supa daiktai, kurie duoda kokios nors naudos ar suteikia grožio, jaukumo. Vienas tokių daiktų – televizorius. Tai – ypatingas daiktas, kuriuo mus pasiekia informacija, kultūros faktai bei reiškiniai, meno objektai. Tobulėjant technologijoms, įgyjame kokybiškesnės transliacijos galimybę, galime naudotis daugiau naudingų funkcijų. Tad visiškai natūralu, kad tai nėra daiktas, kuris perduodamas iš kartos į kartą. Vieną dieną tariame sau: reikia naujo. Galbūt senasis ėmė gesti, suprastėjo kokybė, gal nutarėme, kad jį remontuoti per brangu. Bet ką gi daryti su senuoju, kuris užima nemažai vietos?

Rinkimės naudą, o ne bėdą

Pirmiausia, atsisveikinti su senu televizoriumi gali būti naudinga ne tik jums, bet ir kuriam nors kitam asmeniui ir aplinkai. Juk vis dar veikiantis televizorius gali atrodyti „senas“ tik mums, bet ne kitiems, kurie tokio daikto neturi ar jų turėtas televizorius nepataisomai sugedo.

Tiesą sakant, neatsakinga kaupti senus daiktus, kuriais galima dalintis, parduoti, dovanoti arba išmesti, pasinaudojus elektronikos atliekoms skirtu tinklu. Senas televizorius gali tapti naudojamu daiktu kitam žmogui, žaliavų šaltiniu perdirbant, o štai laikant netinkamomis sąlygomis, netinkamai tvarkant jis gali tapti aplinkai ir žmogaus sveikatai kenksmingais teršalais.

Štai keletas atsakymų į klausimą, kur dėti seną televizorių:

  1. Parduokite seną televizorių naudodamiesi skelbimų portalais. Norėdami pasiūlyti seną televizorių kitam žmogui, jūs galite panaudoti populiarius skelbimų portalus. Taip pat galite patalpinti skelbimą socialinių tinklų grupėse, kuriose žmonės dovanoja nereikalingus daiktus, maino juos į kitus daiktus ar ieško įsigyti naudotų elektronikos prietaisų.
  2. Pasiūlykite seną televizorių šeimos nariams, draugams bičiuliams. Kartais senas televizorius gali būti puikus dovanos variantas. Pasidalykite šia mintimi su artimaisiais, draugais ar kolegomis, kurie gali norėti turėti papildomą televizorių namuose ar savo biure. Tai puikus būdas ne tik atsikratyti seno prietaiso, bet ir parodyti dėmesį draugams ar šeimos nariams, pajusti tarpusavio ryšį bei jų dėkingumą.
  3. Pasiūlykite seną televizorių labdaros ar socialines paslaugas teikiančiai organizacijai. Toks prietaisas gali tikrai pradžiuginti senelių globos įstaigą, slaugos ligoninę, vaikų dienos centrą ir panašias įstaigas.
  4. Įvertinkite taisymo galimybę. Turbūt girdėjote pasakymą: „Senas – dar ne miręs“. Tariamas televizoriaus senumas nėra vienareikšmiška sąvoka. Kai kam atrodys, kad ir 3 metų amžiaus prietaisas yra pasenęs, jeigu jis neužtikrins labai reikalingo funkcionalumo. Dar kitam ir 5 metų amžiaus televizorius neatrodys senas, tik jam sugedus galbūt iškils klausimas: taisyti ar išmesti? Palaikydama atsakingo vartojimo principą bei elgseną, Elektronikos platintojų asociacija (EPA) siūlo vadovautis principu: taisyti apsimoka, jei remontas neviršija 50 proc. naujo panašaus daikto vertės. Taisydami elektroniką mažiname elektronikos atliekų kiekius, padedame taupyti žaliavų ir energijos išteklius, tausojame gamtą, stabdome klimato kaitą!
  5. Išvežkite seną televizorių į atliekų surinkimo aikštelę. Vienos tokių yra stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelės savivaldybių teritorijose. Taip pat tinka ir specialieji elektronikos atliekų tvarkytojų konteineriai šalia prekybos centrų. Jie skirti tokioms stambiagabaritės elektronikos atliekoms, kaip televizoriai, šaldytuvai, skalbyklės, elektrinės viryklės, gartraukiai ir pan. Iškilus klausimui, kur priduoti seną televizorių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Ukmergėje, Mažeikiuose ar kitoje savivaldybėje, ieškokite elektronikos atliekų surinkimo sąrašo interneto svetainėje epa.lt.
  6. Užsisakykite nemokamo elektronikos atliekų išvežimo iš namų paslaugą. Tai galite padaryti neišėję iš namų – užpildę anketą epa.lt svetainėje arba paskambinę telefonu +370 695 55111. EPA komanda išneš iš jūsų namų ir išveš seną televizorių nemokamai bei perduos ją į įgaliotų perdirbėjų rankas. Perdirbimo metu išgautos naudingos žaliavos bus panaudotos naujų prietaisų gamybai!
  7. Atiduokite seną televizorių gamintojui. Kai kurie elektronikos gamintojai ir prekybos tinklai turi specialias programas, skirtas priimti senus prietaisus. Prieš perkant naują televizorių, galite pasikonsultuoti su pardavėjais arba patikrinti gamintojo internetinę svetainę, ar jie turi tokias paslaugas. Prieš atiduodami televizorių, pasikonsultuokite su prekybos centro darbuotojais dėl priėmimo sąlygų ir procedūrų.
  8. Jokiu būdu neatiduokite seno televizoriaus nelegaliems atliekų tvarkytojams. Atliekų tvarkymas yra valstybės įstatymais reguliuojama veikla. Tokia įstatymais nustatyta tvarka siekiama, kad elektronikos atliekos būtų šalinamos saugiai ir atsakingai. Jos yra perduodamos įgaliotiems perdirbėjams, kurie iš šių atliekų išgauna naudingas medžiagas, o šios keliauja pas gamintojus ir virsta naujais gaminiais. Netinkamos perdirbti atliekos saugiai utilizuojamos, iš jų išgaunant šilumos energiją. Jei atiduosime televizorių šios veiklos licencijos neturintiems asmenims, jie greičiausiai nesaugiu būdu išardys televizorių, pasiims vertingiausias jo dalis, o visa kita pateks į sąvartyną. Tai gali turėti neigiamų pasekmių dirvožemiui, vandeniui ar orui, o per juos – augalijai, gyvūnijai, žmonėms.
  9. Nelaikykite seno televizoriaus sandėliuke, rūsyje ar kitose negyvenamose patalpose. Tokios patalpos dažniausiai nešildomos arba jose nepalaikoma stabili temperatūra ar ten yra nuolat drėgna, tad neįmanoma užtikrinti elektronikos įrangos, o ypač televizorių saugumą. Dėl neigiamo aplinkos poveikio televizoriuje gali prasidėti įvairios cheminės reakcijos ir į aplinką išsiskirti toksinės medžiagos. Kai kuriais atvejais tai gali sukelti gaisrą.
  10. Naudokite arba atsisveikinkite. Bet kuriuo atveju naudingiausia televizorių arba naudoti, arba perdirbti. Tik naudodami galime suprasti, ar televizorius veikia, ar nesugedęs. Jeigu laikote nenaudojamą, kelkite klausimą, kaip geriau su juo atsisveikinti: padovanoti, parduoti ar perduoti įgaliotiems atliekų tvarkytojams. Jei nenaudojamas daiktas ilgai laikomas namuose, jo galimybės būti naudingam pagal jo turimas funkcijas mažėja. Vėluodamas patekti pas perdirbėjus, jis irgi tik užima vietą, o galbūt netgi skleidžia į aplinką toksines medžiagas.

Svarbu suprasti, kad seni elektronikos prietaisai, įskaitant televizorius, gali būti pavojingi aplinkai ir sveikatai, jeigu jie yra šalinami netinkamai arba laikomi netinkamomis sąlygomis. Elektronikos atliekos gali turėti kenksmingų medžiagų, tokių kaip švinas, kadmis, gyvsidabris ir kt. Jų junginiai, patekę į žmogaus organizmą, gali sukelti itin pavojingų ligų, įskaitant onkologinius susirgimus. Dėl šios priežasties svarbu vadovautis tvarios ir atsakingos elgsenos principais, kai tvarkote senus elektronikos prietaisus.

Kur dėti seną televizorių?

Kiekvieną mūsų supa daiktai, kurie duoda kokios nors naudos ar suteikia grožio, jaukumo. Vienas tokių daiktų – televizorius. isuomenei labai svarbu suvokti elektronikos atliekų valdymo svarbą ir bendradarbiauti siekiant sukurti darnią ir aplinkai draugišką visuomenę bei puoselėjant tvarią ekosistemą. Prisidėdami prie atsakingo senų elektronikos prietaisų tvarkymo, mes galime sumažinti šių prietaisų įtaką aplinkai ir padėti skatinti tvarumą.