Kur dėti seną skalbimo mašiną?

Atsiradus pirmosioms skalbimo mašinoms kai kurios moterys, įpratusios skalbti rankomis, sakydavo, kad senuoju jų būdu išskalbti drabužiai atrodo ir švaresni, ir gražesni. Jos tvirtindavo, kad po skalbimo mašina audiniai praranda savo geriausias savybes, o rūbai – puikias siuvėjo sukurtas formas. Vis dėlto ilgainiui be skalbimo mašinos namų ūkis tapo neįsivaizduojamas, o šiam prietaisui sugedus daugelis mūsų nieko nedelsdami imasi veiksmų. Siekiama kuo greičiau skalbimo mašiną sutaisyti ar ją pakeisti nauja.

Kada senoji skalbimo mašina vis dar puikiai tinkama

Turbūt daugelis sutiks, kad pirmiausia sąlyga, kad senoji mašina vis dar būtų mums reikalinga bei naudinga, yra ta, kad ji išskalbtų. Kita vertus, norėtųsi, kad ši funkcija veiktų kokybiškai, be trikdžių, negadintų drabužių, tinkamai juos išskalautų, kad procesas nestrigtų, vanduo tinkamu ir saugiu būdu pripildytų baką ir būtų saugiai iš jo išpumpuojamas. Tikrai niekam nepatinka, jei skalbimo metu ant patalpos išsilieja bala. O jeigu pripumpuojame šalto vandens, nustatome norimą temperatūrą, bet vanduo nesušyla? Galimi keletas ypač svarbių gedimų, dėl kurių mūsų skalbimo patirtis bus nemaloni ar netgi nepatenkinama.

Kita vertus, netgi atrodantis rimtas gedimas gali būti nesunkiai ir netgi nebrangiai pašalinamas, jei prietaisas pateks į patikimo meistro rankas. Buitinės technikos remonto įmonės siūlo ir meistro paslaugas namuose, vietoje sugedusio daikto siūlo laikiną pakaitinį remonto metu, turi sutartis su gaminio detalių tiekėjais bei reikalingą patirtį. Elektronikos platintojų asociacija (EPA) rekomenduoja laikytis atsakingo vartojimo principų bei rinktis taisyti prietaisus, kai šios paslaugos kaina neviršija naujo prietaiso kainos. Ypač tada, kai esame įpratę prie senesnio gerai funkcionavusio prietaiso ar šiuo prietaisu naudojosi asmuo, kuriam būtų sunkiau įvaldyti modernesnio daikto funkcionalumus.

Bet kuriuo atveju patartina įvertinti, kur daugiau išlošime: pataisę, o vėliau naudodamiesi neblogai veikiančia ir daug vandens ir elektros energijos vartojančia skalbykle, ar ją pakeitę nauja taupesne ir funkcionalesne skalbimo mašina. Kai kurie žmonės geriau jaučiasi, kai išmeta kuo mažiau daiktų, tuo tarpu kiti pasikliauja žiedinės ekonomikos principu: perduodame į įgaliotų perdirbėjų rankas, sudarydami galimybę atliekoms virsti žaliavomis ir galiausiai – nauju gaminiu. Šiuo atveju principas ir idėja lengviau suvokiami nei kokia nors formulė, pagal kurią įvertintume kiekvieno sprendimo privalumus ar trūkumus.

Jeigu nutarėte su senąja skalbykle atsisveikinti

Jeigu vis dėlto radote pakankamai argumentų, kodėl geriau senąją skalbimo mašiną pakeisti nauja, gali kilti klausimas, kur dėti senąją. Ką daryti, jeigu ji dar veikia? Bandykite ją perduoti į antras rankas: parduokite arba padovanokite. Šiais laikais yra ne viena interneto platforma, per kurią galite už tam tikrą sumą ar už dyką pasiūlyti veikiantį daiktą.

Kitas klausimas, jei skalbimo mašina – ne tik sena, bet pastaruoju metu nuolat gedo, kol sugedo nepataisomai. O jei ir pataisomai, tai remontuoti nebeapsimoka. Normalu, jei nutarėte su ja atsisveikinti. Ir tikriausiai norėtumėte, kad tai įvyktų kuo greičiau. Galbūt sukate galvą, kas galėtų padėti ją nunešti iki jūsų automobilio, padėtų įkrauti ar iškrauti, nežinote, kur yra artimiausia stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė. O gal yra ir kitų vietų, kur galima palikti ar atiduoti nebereikalingą stambiosios elektronikos laužą?

Lietuvoje yra sukurtas efektyvus stambiosios elektronikos atliekų surinkimo tinklas, o jūsų skalbimo mašina, jei tik ji veikia naudodama elektros energiją, yra elektros arba elektronikos gaminys. Šių gaminių atliekos – tai elektronikos atliekos. Minėtų atliekų surinkimo vietų sąrašą galite rasti www.epa.lt svetainėje. Čia taip pat galite užpildyti anketą, pagal kurią bus suplanuotas jūsų senos skalbimo mašinos išvežimas iš namų. Jei patogu, galite tiesiog paskambinti telefonu +370 695 55111 ir gauti analogišką paslaugą. EPA komanda išneš iš jūsų namų ir išveš seną skalbyklę nemokamai bei perduos ją į įgaliotų perdirbėjų rankas. Perdirbimo metu išgautos naudingos žaliavos bus panaudotos naujų prietaisų gamybai!

Ne paslaptis, kad seni elektronikos prietaisai domina ir nelegalius perdirbėjus. Jie dažniausiai skelbia paimantys iš namų elektronikos laužą, tačiau nenurodo ne savo įmonės pavadinimo, nei adreso ar interneto svetainės. Bėda ta, kad tokie atliekų surinkėjai ardo elektroniką, išimdami iš jos tik pačias vertingiausias dalis, o visa, kas liko, patenka į sąvartynus, kurių dalis irgi gali būti neteisėti. Taip padaroma didžiulė žala gamtai, o aplinkoje pasklidusios kenksmingos medžiagos per dirvožemį, vandenį turi neigiamą poveikį žmonių sveikatai. Todėl derėtų būti atsakingiems ir atsakingai šalinti stambiosios elektronikos atliekas.

Ką gero galėtų duoti nauja skalbimo mašina

Vaikytis naujovių vien dėl naujumo – neatsakinga. Pasitaiko, kad žmones apsvaigina daikto funkcionalumų sąrašas, o kai reikia tomis funkcijomis naudotis – jos pasirodo netgi nereikalingos. Todėl tikrai derėtų išsiaiškinti, ko mums iš tiesų reikia ar nereikia. Pavyzdžiui, ar tikrai taip svarbu sutaupyti elektros energiją, jei esame įsirengę namuose galingą saulės elektrinę ir netgi turime elektros energijos kaupiklį, savo pačių pagaminamos energijos nesunaudojame?

Šiuolaikinės naujos kartos skalbyklės padeda taupyti vandenį, elektrą ir skalbimo priemones – daugeliui tai gali būti aktualu. Dar kitos funkcijos suteikia galimybę ilgiau išlaikyti drabužio spalvas, skalbti žemesnės temperatūros vandenyje. Ir argi ne tiesa, kad drabužis tampa nebemielas vien todėl, kad prastai skalbiamas ar džiovinamas greitai praranda gerą išvaizdą? Vadinasi, rinkdamiesi taupyti pasilikę seną skalbimo mašiną, galime patirti praradimų kitose savo šeimos biudžeto eilutėse. Kitaip sakant, rinkdamiesi seną ar naują prietaisą, turėtume atsakyti į kur kas daugiau klausimų nei daugelis esame įpratę.