Kur dėti seną buitinę techniką?

Ar sena buitinė technika – būtinai prasti daiktai? Ne visada. Vartotojų apklausos rodo, kad kai kurie iš jų labiau vertina anksčiau pagamintus prietaisus. Dalis žmonių yra įsitikinę, kad prieš dešimtmetį ar dar anksčiau iš gamyklų iškeliaudavo patvaresni ir ilgaamžiškesni daiktai. Kitas klausimas, ar senesnės kartos prietaisai yra tokie pat efektyvūs, taupantys energiją, kaip kad naujausios kartos elektronikos gaminiai. Kita vertus, ne vienu atveju būtų sudėtinga įvertinti, kas naudingiau: skirti lėšų seno daikto taisymui ir nelabai džiaugtis, kad jis vis tiek „ryja“ daug elektros energijos, ar verčiau įsigyti elektrą taupyti padedantį naują, kurio patvarumu abejojame. O kartais galvos skausmu tampa paprasčiausias klausimas: kur priduoti seną buitinę techniką?

Išveža iš namų nemokamai

Neretais atvejais su neefektyvia ar nefunkcionalia skalbykle ar elektrine orkaite taikstomės tik todėl, kad nelabai žinome, kaip galėtume patogiai jos atsikratyti. Erzina ar į neviltį varo vien mintis, kad šią sunkenybę reikės išnešti iš buto ar nuleisti laiptais iš, tarkime, penkto ar ketvirto aukšto. O kur paskui, jei neturime nuosavo automobilio ar nevairuojame? Kur toji vieta Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar Alytaus rajone, kurioje mums patogiu laiku galėtų priimti mūsų elektronikos laužą? Stambiagabaričių atliekų aikštelės ne visada dirba taip, kaip mes galime atvežti savo nebereikalingą turtą. Kur kreiptis?

Vis dar ne visi šalies gyventojai žino, kad su stambiosios elektronikos atliekomis galime nemokamai atsisveikinti netgi nepajudėję iš namų, o kilnoti sunkių daiktų šiuo atveju irgi neprireiks. Elektronikos platintojų asociacija (EPA) ir kiti įgalioti elektronikos atliekų surinkėjai iš gyventojų namų paima stambiosios elektronikos atliekas nemokamai. Į šią paslaugą įeina ir nemokamas elektronikos atliekų išnešimas iš gyvenamųjų patalpų. Kaip papildoma paslauga – kartu su stambiagabarite elektronika galime įgaliotiems tvarkytojams atiduoti ir smulkiosios elektronikos atliekas.  Vienintelis rūpestis registruoti jų išvežimą www.epa.lt interneto svetainėje arba paskambinti telefonu +370 695 55111.

Kai kada gyventojai randa internete skelbimų, kuriuose kviečiama išvežti seną buitinę techniką, nenurodant nei įmonės pavadinimo, nei vardo, nei interneto svetainės. Kartais siūloma nemokama paslauga, kitais atvejais – simboliškai sumokama, o pasitaiko, kad prašoma susimokėti už išvežimą. Tokiais atvejais galima įtarti, kad susidūrėme su nelegaliu atliekų perdirbėju. Kyla rizika, kad išardęs techniką, jis pasiims tik rinkoje vertingiausias detales ar jų dalis, o visa kita atsidurs sąvartyne. Pasekmė – užterštas dirvožemis, gruntiniai vandenys ar vandens telkiniai, oras, galiausiai – apnuodyti augalai, gyvūnai, sargdinami žmonės.

Perdirbti atliekas naudinga daugeliu požiūrių

Įgalioti elektronikos atliekų surinkėjai surinktas elektronikos atliekas perduoda įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Pastarieji, pasitelkę pažangias technologijas, pasirūpina saugiai ir efektyviai perdirbti atliekas, iš jų išgaunant vertingų medžiagų. Iš jų gaminami nauji produktai. Tai padeda taupyti ribotus iškastinius išteklius ir energiją, reikalinga jų išgavimui. Tai padeda išlikti mažiau priklausomiems nuo kasyklų, kurios neretai veikia problemiškose šalyse, kurių kasdienybė yra socialiniai ar kariniai konfliktai, socialiai pažeidžiamų gyventojų išnaudojimas.

Smulkios elektroninės buitinės technikos atliekas išmesti taip pat galima į specialiuosius konteinerius prekybos centruose ir įvairiose įstaigose. Galimybė perduoti seną buitinę techniką legaliems tvarkytojams yra naudinga daugeliu požiūrių, įskaitant ir sąlyginai mažesnes naujų produktų kainas. Mat išgauti naudingas medžiagas iš atliekų yra pigiau nei iškasti jas iš Žemės gelmių. Na, o jeigu jūsų turimas senas daiktas jums tapo nebereikalingas, bet vis dar veikia, galbūt galite jį padovanoti kam nors, kam jo tikrai reikia?