Elektronikos atliekų konteineriai

Elektronikos atliekų konteineriai – atskira konteinerių rūšis

Smulkiosios elektronikos atliekas galime išmesti parduotuvėse

Elektronikos prietaisai, pradedant šaldytuvais, skalbyklėmis, gartraukiais ir baigiant dulkių siurbliais, elektroniniais žaislais ar elektriniais dantų šepetukais dažniausiai turi metalinį ar plastikinį korpusą. Dėl to jie neretai suvokiami kaip metaliniai ar plastikiniai daiktai. Deja, tai ne tik klaidingas požiūris, bet ir netaisyklingo atliekų rūšiavimo prielaida, kurios pasekmės – netvarus atliekų tvarkymas, Žemės ir energijos išteklių švaistymas, aplinkos tarša.

Jau keletą metų elektronikos atliekos yra sparčiausiai auganti atliekų rūšis, o jų tvarkymui yra sukurtas atskiras atliekų surinkimo tinklas. Pirmiausia tai – specializuoti elektronikos konteineriai. Beveik kiekviename didesniame prekybos centre stovi elektronikos konteineris, skirtas smulkiosios elektronikos atliekoms. Dažnai šiame konteineryje yra įrengti atskiri skyriai elektronikos, baterijų ir akumuliatorių ir dujošvyčių lempučių atliekoms. Tokie yra elektronikos konteineriai Vilniuje, Kaune, nuo jų neatsilieka Klaipėda, Šiauliai ir kiti didesni bei mažesni šalies miestai bei rajonų centrai.

Šalinant elektronikos atliekas baterijas ir akumuliatorius reikėtų atskirti

Baterijų ir akumuliatorių atliekoms skirtas konteinerio skyrelis įrengtas neatsitiktinai, nes tai – atskira atliekų rūšis, kuri tvarkoma skirtingai. Dėl to išmetant daiktą, kuris veikia su baterijomis, panaudotas baterijas reikėtų išmesti atskirai.

Prekybos centruose, bibliotekose ar kitose kultūros bei švietimo įstaigose yra įrengti smulkiosios elektronikos konteineriai. Tuo tarpu šalia prekybos centrų ir stambiagabaričių atliekų aikštelėse yra pastatyti stambiosios elektronikos atliekų konteineriai. Būtent į juos patenka senos stambiosios buitinės technikos atliekos, kurias atgabena gyventojai. Periodiškai vykdomas šių surenkamų atliekų išvežimas – viena iš svarbių grandžių, atsakingai tvarkant ir perdirbant elektronikos atliekas.

Nemokamai išveža iš namų

Elektronikos konteineriai daugeliui Lietuvos gyventojų tapo įprasti, tačiau kai kuriems atrodo, kad jais naudotis nėra labai patogu. Kai vietoje nebeefektyvios skalbyklės ar gendančio šaldytuvo įsigyjame naują prietaisą, gali atrodyti didžiulis vargas gabenti seną daiktą ten, kur stovi jam skirtas specialusis konteineris. Sunkiausias darbas, kaip įprasta, būna tokio daikto išnešimas iš gyvenamųjų patalpų, ypač jei gyvename daugabutyje, juo labiau – aukštai, o vietoje patogaus lifto – siaura laiptinė stačiais laiptais. Tokiais atvejais tinkamiausia būtų rinktis nemokamo stambiagabaritės elektronikos atliekų išvežimo iš namų paslaugą.

Tokią nemokamo išnešimo ir išvežimo iš namų ūkio paslaugą galite užsisakyti užpildę anketą www.epa.lt svetainėje. Tai padės suplanuoti jūsų senos elektrinės viryklės, šaldytuvo ar skalbimo mašinos išvežimą iš namų. Arba galite tiesiog paskambinti telefonu +370 695 55111 ir gauti tokią pačią paslaugą. Tokios atliekos bus perduotos į įgaliotų perdirbėjų rankas, o perdirbimo metu išgautos naudingos žaliavos bus panaudotos naujų daiktų gamybai.

Netinkamomis sąlygomis rūsyje, sandėliuke ar lauke laikomos elektronikos atliekos gali virsti aplinkai ir žmonių sveikatai pavojingais teršalais, kurie užterš dirvožemį, orą ir vandenį. Tad vietoje naudos galime sulaukti sunkiai atitaisomos ar ir visai neatitaisomos žalos.