Panevėžys: elektronikos atliekų šalia konteinerių pasitaiko, bet retai

Kaip parodė šį rudenį EPA inicijuotas tyrimas, beveik du trečdaliai gyventojų įsitikinę, kad stebėjimo kameros ir griežtesnės baudos padėtų pasiekti geresnių rezultatų, tvarkant elektronikos atliekas. Tokia kontrolė, naudojant vaizdo kameras, jau kuris laikas taikoma Panevėžio miesto savivaldybėje, o šių metų vasarą čia pradėta naudoti šiuolaikiška vaizdo stebėjimo sistema. AB „Panevėžio specialus autotransportas“ ir miesto savivaldybės duomenimis, šalia kolektyvinio naudojimo konteinerių elektronikos atliekų vis dar randama, tačiau jų dalis nėra didelė.

Kameros naudojamos nuo 2013 metų

Pasak Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojo Aušrio Valkūno, savivaldybės administracija kameras fiksuoti pažeidėjams, paliekantiems atliekas prie kolektyvinio naudojimo konteinerių, naudoja jau seniai – daugiau kaip septynerius metus (nuo 2013 m.). Šiuo metu savivaldybei priklauso dvi naudojamos stebėjimo kameros, o nuo 2020 m. liepos mėnesio AB „Panevėžio specialus autotransportas“ pažeidimų pradėjo naudoti dar vieną kilnojamą vaizdo stebėjimo kamerą pažeidimams fiksuoti. Vaizdo medžiaga perduodama ištirti savivaldybės administracijai.

Visos trys vaizdo stebėjimo kameros yra kilnojamos, jos pastatomos ten, kur tikėtini pažeidimai – prie atliekų konteinerių, aikštelių ir kitų vietų. Stebimas vaizdas aplink minėtas vietas, fiksuojant pažeidėjus, jų veiksmus, transporto priemones – tai vėliau leidžia identifikuoti pažeidėjus ir patraukti juos administracinėn atsakomybėn. Kadangi vaizdas fiksuojamas tik viešose vietose, o gauti duomenys naudojami tik administraciniams nusižengimams nustatyti, duomenų tvarkymo ir jų apsaugos problemų nekyla.

AB „Panevėžio specialus autotransportas“ Klientų aptarnavimo skyriaus vadovės Jurgitos Juodviršienės teigimu, stebėjimo kameros vieta pasirenkama pagal įmonės gautą informaciją apie atliekų tvarkymo taisyklių nesilaikymą. Bendrovė yra pasitvirtinusi Vaizdo stebėjimo Panevėžio mieste taisyklės, kuriose nurodyta, kaip vykdomas teisėtas vaizdo duomenų tvarkymas, nepažeidžiant duomenų subjekto teisių.

Identifikuojami pagal transporto valstybinius numerius

Pasak Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojo A. Valkūno, 2020 metų rugpjūčio–spalio  mėnesiais buvo surašyti nutarimai skirti įspėjimą 98 asmenims pagal Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 367 str. 1 d. (Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas), o šių metų sausio–spalio mėnesiais surašyta 150 šio pobūdžio nutarimų. Tuo tarpu 2019 metais tokių nutarimų surašyta 122. Pažeidėjai dažniausiai identifikuojami pagal transporto priemonės valstybinius numerius.

Pagal rugpjūčio–spalio  mėnesiais gautus 80 iš AB „Panevėžio specialus autotransportas“ fiksuotų atliekų tvarkymo pažeidimų aktus su vaizdine medžiaga, buvo atliekami tyrimai bei rašomi administracinio nusižengimo nutarimai, kai protokolas nesurašomas, skiriant įspėjimą. Įspėjimai buvo skiriami, nes pažeidėjų nusižengimas buvo fiksuojamas pirmą kartą per metus – skirti pinigines baudas nebuvo pagrindo. Tuo tarpu už pakartotinį nusižengimą pagal tą patį ANK straipsnį gali būti skiriama 140–600 eurų bauda.

Elektronikos prietaisai šalia konteinerių – retenybė

AB „Panevėžio specialus autotransportas“ Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė atkreipia dėmesį, kad šiandien šalia kolektyvinio naudojimo atliekų surinkimo konteinerių jau labai retai randamos neišardytos elektros ir elektronikos įrangos (EEĮ) atliekos. Didžioji dalis šių atliekų yra pristatoma į didelių gabaritų ir pavojingųjų atliekų surinkimo aikšteles arba yra surenkama specialių reisų metu, renkant pavojingas ir didelių gabaritų atliekas. Tokių apvažiavimų metu priimtos EEĮ atliekos perduodamos galutinės grandies atliekų tvarkytojams.

Pasak J. Vingilytės, EEĮ atliekų vis dar pasitaiko plastiko atliekų rūšiavimo kolektyviniuose atliekų surinkimo konteineriuose ir individualioms valdoms skirtuose visų rūšių pakuočių atliekų surinkimo konteineriuose. Šios EEĮ atliekos perduodamos kitam tvarkytojui paruošti arba rūšiuoti, tad tikėtina, kad jos perduodamos įgaliotiems tvarkytojams.