Surinkusios toną senų baterijų, bibliotekos tęs švietėjišką misiją

12065578 1682663558635018 2588125057959280354 nVisam pasauliui svarbios aplinkosaugos problemos sprendžiamos ne tik tarptautiniu mastu, bet ir nedidelėse bendruomenėse, kurios pagal savo galimybes prisideda prie aplinkos kokybės gerinimo. Visą spalio mėnesį bibliotekos aktyviai dalyvavo aplinkosauginiame projekte, kurio metu vykdė svarbią misiją – informavo gyventojus apie pavojingų elektronikos atliekų rūšiavimą bei galimybę jas išmesti į bibliotekose pastatytas specialias surinkimo dėžes. Viso projekto metu surinkta beveik 1 tona baterijų ir mobiliųjų telefonų, o bibliotekų darbuotojai žada ir toliau šviesti savo bendruomenes apie būtinybę rūšiuoti šias atliekas.

Skatino atsigręžti į gamtą

Akcijoje „Atsakingas skaitytojas. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” bibliotekose”, kurią organizavo Elektronikos platintojų asociacija (EPA) ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) įgyvendinamas projektas „Bibliotekos pažangai 2″, dalyvavo net 75 didžiosios Lietuvos bibliotekos. Tūkstančiai baterijų ir beveik 200 senų, stalčiuose dūlančių mobiliųjų telefonų buvo surinkti ir perduoti projekto organizatoriams, kurie užtikrins pavojingų atliekų perdirbimą.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos, kurios pastangomis buvo surinkta net 175 kg baterijų, atstovė Kornelija Jankauskienė pritarė, kad šiandien gyventojai yra sąmojingi ir didžioji dalis atsakingai renka baterijas, tik sunkiausia prisiruošti jas išnešti iš namų į specialias surinkimo vietas. „Didžioji dalis gyventojų, padėjusių rinkti atliekas, atnešdavo ne po dvi baterijas, bet visą maišelį, tvirtindami, kad jas tiesiog kaupė, ruošdamiesi „kada nors” išnešti”, – apie gyventojų įpročius pasakojo K. Jankauskienė.

Aktyviausi bibliotekininkai gyventojus lankė patys

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka - Kalvelių struktūrinis padalinysTrečiąją vietą laimėjusios bibliotekos darbuotojai laisvu laiku lankė artimiausias įmones, įstaigas, mokyklas ir netgi kaimynų butus, informuodamos apie bibliotekoje vykdomą veiklą. „Žmonės geranoriškai surinkdavo ir atiduodavo nebereikalingas baterijas arba vėliau patys atnešdavo į biblioteką,” – pasakojo 69 kilogramus baterijų surinkusios Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos atstovė Rūta Juzėnienė. Antroji pagal surinktą baterijų kiekį (86 kg) buvo Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka. Į projektą aktyviai įsitraukė ir didžiųjų bibliotekų filialai, kurie taip pat platino informaciją apie vykdomą akciją.

„Šiandieniniame gyvenime, kuomet nuolat skubame ir lekiame, atsigręžti ir pažvelgti į gamtos grožį trukdo laiko stoka. Bibliotekos – tai ta vieta, kur galima šiek tiek atsipūsti nuo tempo, nes čia žmonės ateina pailsėti ir pabendrauti. Būtent šioje erdvėje naudinga skatinti gyventojus atsigręžti į gamtą ir šią misiją bibliotekų darbuotojai puikiai įgyvendina,” – apie projektą bibliotekose kalbėjo EPA direktoriaus pavaduotojas Linas Ivanauskas.

Baterijų surinkimo dėžutės liks bibliotekose

Nors projektas baigėsi, bibliotekose ir toliau bus renkamos baterijos ir nebenaudojami mobilieji telefonai. Tai geranoriškai skatins daryti socialiai atsakingi bibliotekų darbuotojai, vėliau baterijas perduosiantys elektros ir elektroninių atliekų surinkimą organizuojančiai Elektronikos platintojų asociacijai.

„Neformalus gyventojų ugdymas ir tvarus vystymasis (tiek pačių bibliotekų, tiek visuomenės), tausojant aplinką ir efektyviai išnaudojant resursus, yra vienos iš prioritetinių bibliotekų, kaip teigiamų socialinių pokyčių lyderių, veiklos krypčių. Džiugu, kad šią misiją bibliotekos atlieka su entuziazmu ir kūrybiškumu,” – aktyviu bibliotekų dalyvavimu aplinkosauginėje akcijoje džiaugėsi projekto „Bibliotekos pažangai 2″ vadovas Eugenijus Stratilatovas.

Senas baterijas galima išmesti ne tik bibliotekose, bet ir visuose Lietuvos pašto skyriuose. Smulkios elektros ir elektronikos įrangos konteinerius rasite didžiuosiuose prekybos centruose, o artimiausių elektronikos atliekų surinkimo vietų adresus greičiausiai sužinosite parsisiuntę išmaniąją programėlę „RŪŠIUOKLIS”. Ją galite parsisiųsti iš „Google Play” parduotuvės nemokamai.

APDOVANOJIMUS GALITE PERŽIŪRĖTI VAIZDO TRANSLIACIJOS ĮRAŠE

Projekto „Atsakingas skaitytojas. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” bibliotekose” laimėtojai:

Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka. Surinkta 175 kg baterijų ir mobiliųjų telefonų.

Dziaugiames sedmaisiais

Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka . Surinkta 86 kg baterijų ir mobiliųjų telefonų.

20151130 115327

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka. Surinkta 69 kg baterijų ir 1,5 kg mobiliųjų telefonų.

DSC00110

Projekto „Atsakingas skaitytojas. „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” bibliotekose” fotokonkurso nominantai:

Daugiausiai baterijų ir mobiliųjų telefonų projekte surinkusios bibliotekos aktyvistė – Kornelija Jankauskienė (Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka)

12109071 1682623691972338 2607770071600167718 n

Daugiausiai bendruomenės narių vienu metu įtraukusi bibliotekos darbuotoja – Janina Jakutienė (Kaišiadorių viešoji biblioteka)

12140561 1682911595276881 2481200108194167220 n

Linksmiausias akimirkas rūšiuojant baterijas užfiksavusi bibliotekos darbuotoja – Dainora Narkūnienė (Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka)

Narkūnienė D

Šilčiausią šypseną bibliotekos lankytojams dalijanti bibliotekos darbuotoja – Eglė Diržininkaitė (Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Jaunimo skyrius)

Eglė Dižinskaitė

Daugiausiai fotoakimirkų su bibliotekos lankytojais užfiksavusi bibliotekos darbuotoja – Irena Petriškienė (Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Rokų filialas)

I. Petriškienė

Daugiausiai simpatijų socialiniame tinkle Facebook surinkusios nuotraukos autorė – Elena Grušienė (Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Šlienavos filialas)

E. Grušienė

Kūrybiškiausią fotokonkurso nuotrauką – inscenizuotas baterijų laidotuves – įamžinusios bibliotekos darbuotojos – Malvina Blauzdienė ir Malvina Zimblienė (Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės viešoji biblioteka)

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės - Bitės viešoji biblioteka