Socialinis projektas bibliotekose skatins patogiai ir saugiai atsikratyti nebereikalinga elektronine įranga

Atsakingą elektronikos atliekų rūšiavimą skatinanti Elektronikos platintojų asociacija (EPA), bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, organizuoja elektronikos atliekų rinkimo akciją šalies bibliotekose „Atsakingas skaitytojas“.

Visus šiuos metus gyventojai kviečiami į prie akcijos prisijungusias bibliotekas nešti nebereikalingus smulkius elektroninius įrenginius. Saugiam sutvarkymui bibliotekų skaitytojai galės perduoti ir stambiąsias elektronikos atliekas – tereiks užsiregistruoti bibliotekoje ir į namus nemokamai išvežti nebenaudojamus, sugedusius šaldytuvus, skalbykles ir pan. atvyks EPA surinkėjai. Aktyviausių skaitytojų laukia prizai – galimybė papildyti bibliotekos knygų lentynas už 500 eurų.

Magical book reading children.jpg.653x0 q80 crop smart

EPA direktorius Linas Ivanauskas pasakoja, kad „Atsakingo skaitytojo“ akcija siekiama ne tik sukurti galimybę patogiai išmesti nebenaudojamus elektroninius įrenginius, bet ir, apskritai, atkreipti gyventojų dėmesį į tinkamą nebereikalingų elektroninių įrenginių išmetimą saugiam sutvarkymui. „Nebereikalingi elektronikos įrenginiai turėtų būti išmetami į specialius buitinių atliekų konteinerius – jų EPA visoje Lietuvoje yra įrengusi daugiau nei 4 tūkst. vietų. Jeigu elektronikos atliekos kartu su buitinėmis atliekomis nukeliauja į sąvartynus, tai yra tikrai didelė žala aplinkai, kenkiama augalams, gyvūnų ir žmonių sveikatai. Baterijose, elektronikos detalėse yra sunkiųjų metalų (gyvsidabrio, švino, chromo ir pan.), tad elektronikos įrenginiui yrant tiesiog gamtoje, jie ima skverbtis į gruntinius vandenis. Taip pat specialistai nerekomenduoja elektronikos atliekų kaupti ir namuose. Pavyzdžiui, netinkamomis sąlygomis (greta šildytuvų, stipriai įkaistančiose vietose) laikomos ar pasenusios ličio jonų baterijos gali užsidegti ar netgi sprogti“, – teigia L. Ivanauskas.

Pasak EPA direktoriaus, „Atsakingo skaitytojo“ akcija vyko ir praėjusiais metais. Tuomet smulkiosios elektronikos atliekos bibliotekose buvo renkamos vieną mėnesį. „Pernai vykusios akcijos rezultatai maloniai nustebino ir parodė, kad poreikis tokiai iniciatyvai tikrai yra. Į ją įsitraukė 52 šalies bibliotekos, kuriose buvo surinkta net 718 kilogramų nereikalingų baterijų ir mobiliųjų telefonų. Atsižvelgiant į tai, šiemet nusprendėme organizuoti ne tik ilgesnės trukmės akciją, bet ir sudaryti sąlygas bibliotekų lankytojams patogiai ir saugiai atsikratyti visa nebereikalinga elektronika – tiek smulkiąja, tiek stambiąja“, – pasakoja L. Ivanauskas.

Prasidėjusi akcija „Atsakingas skaitytojas“ vyks trimis etapais ir tęsis iki metų pabaigos. Pirmasis etapas baigsis kartu su birželiu, antrasis – su rugsėjo, trečiasis – kartu su gruodžio mėnesiu. Prie akcijos prisijungusiose bibliotekose bus pastatytos specialios dėžės smulkiosios elektronikos atliekoms išmesti – virduliams, telefonams, baterijoms, plaukų džiovintuvams, elektroniniams žaislams ir pan. Tuo tarpu, jeigu gyventojai savo namuose turi nebeveikiančių ar nebenaudojamų šaldytuvų, skalbyklių, elektrinių kaitlenčių, mikrobangų krosnelių ar kitos stambios elektronikos įrenginių, jie galės paprašyti bibliotekos atsakingo darbuotojo užregistruoti adresą, kad patogiu laiku elektronikos surinkėjai atvyktų ir nemokamai atliekas išvežtų. Kartu su stambiąja elektronika gyventojai galės atiduoti ir smulkiąsias elektronikos atliekas.

L. Ivanauskas atkreipia dėmesį, kad akcija suteikia galimybę ne tik atsikratyti namus užgriozdinančių elektronikos atliekų, bet ir savo bibliotekai laimėti norimų knygų kolekciją. „Tiek atneštos į bibliotekas, tiek bibliotekose užregistruotos, bet iš namų paimtos elektronikos atliekos bus sveriamos, o daugiausiai kilogramų surinkusiai bibliotekai kiekvieno etapo pabaigoje bus įteikiamas prizas – lankytojai galės savo bibliotekai išsirinkti knygų už 500 eurų sumą“, – pasakoja L. Ivanauskas.

Prie akcijos dar nespėjusios prisijungti šalies bibliotekos, kviečiamos tai padaryti kuo skubiau – registracija pratęsiama iki gegužės 19 d.. Registraciją pateikti galima el. paštu [email protected] arba telefonu +370 678 58584. Bibliotekų lankytojai taip pat gali pakviesti savo lankomą biblioteką prisijungti prie akcijos ir taip paskatinti vieningą skaitytojų bendruomenę prisidėti prie saugesnės aplinkos kūrimo.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 72 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.