Skulptūra #ape_tit – EPA projektas kartu su menininku Martynu Gaubu, skirtas Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai

Skulptūra #ape_tit: apetitas elektronikai – kartu su atsakomybe

Birštono kurorto estradoje (Algirdo g. 36) sumontuotas šalyje žinomo skulptoriaus Martyno Gaubo kūrinys – skulptūra #ape_tit. Tai yra 2022 metų EPA projektas kartu su M. Gaubu, skirtas birželio 5-ąją minimai Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai.

Iš putplasčio pagamintas kūrinys vaizduoja ant šaldytuvų, televizorių ir kitų prietaisų krūvos išdidžiai įsitaisiusią karūnuotą beždžionę. Ji simbolizuoja žmonių polinkį kaupti daiktus, neskiriant dėmesio ekologijai ir tvarumui.

 

Vietoje ydingų įpročių – dėmesys tvarumui

Skulptūra #ape_tit siekiama atkreipti dėmesį į ydingus įpročius kaupti namuose seną, nenaudojamą, kartais ir sugedusią elektroniką vietoje to, kad ji būtų perleista į antras rankas, taisoma, o jos atliekos – rūšiuojamos ir šalinamos per elektronikos atliekų surinkimo tinklus.

Pasak menininko, dažnai sėdime tarsi kokios beždžionės ant kažkokio savo susikurto sosto, tarytum prilipę prie mums iš esmės nereikalingų, galbūt netgi nenaudojamų daiktų. Jaučiamės tarsi su kokia karūna, demonstruodami sau ir kitiems, kad kažko daug turime.

EPA primena, kad elektronikos atliekos yra sparčiausiai auganti atliekų rūšis visame pasaulyje, o Europos Sąjungoje yra nustatytas reikalavimas kasmet surinkti 65 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų, vertinant elektronikos įrangos srautus rinkoje. Deja, 2020 m. Lietuvoje surinktas šių atliekų kiekis sudarė tik 46 proc.

 

Menininkui svarbu gyventi ekologiškai  

Lietuvoje žinomas ir šiuo metu Birštone gyvenantis menininkas M. Gaubas ekologijos ir tvaraus vartojimo ir principus taiko tiek naudodamas kūrybai reikalingus įrankius, tiek ir buityje. Jis kviečia šalies gyventojus dalintis mažai naudojamais daiktais, perleisti daiktus į antras rankas, teisingai šalinti elektronikos atliekas.

M. Gaubas iki šiol yra sukūręs per 500 skulptūrų iš medžio, akmens ir bronzos, jis yra ir 25 personalinių ir daugiau kaip 70 grupinių parodų Lietuvoje ir užsienio šalyse autorius.