„Rūšiuoklio“ iniciatyva plečiasi: aplikacija padės rūšiuoti ir pakuotes

rusiuoklis-logo

Siekiant skatinti tinkamą ir saugų atliekų rūšiavimą, kiek daugiau nei prieš metus Elektronikos platintojų asociacija (EPA) pristatė pirmąją Lietuvoje informacinę išmaniąją programėlę „Rūšiuoklis“. Programėlėje vartotojai galėjo rasti informaciją kur arčiausiai galima išmesti elektroninės įrangos, baterijų ir akumuliatorių atliekas. Nuo 2016 metų prie projekto prisijungė ir VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijai“ (PTO), taigi, gyventojai galės greitai ir paprastai sužinoti, kur ir kaip surūšiuoti ne tik elektronikos atliekas, bet ir popierių, stiklą bei plastiką.

Programėlės sukūrimą inicijavusios EPA direktorius Linas Ivanauskas teigia, jog elektronikos gamintojai bei importuotojai skiria daug dėmesio gyventojų švietimui apie tinkamą ir saugų atliekų rūšiavimą, o mobilioji aplikacija – vienas iš būdų reikalingą informaciją pateikti paprastai ir aiškiai, padaryti taip, kad atliekų rūšiavimas nekeltų nė menkiausio galvos skausmo. „Jau kurdami programėlę turėjome ambiciją, kad joje būtų pateikiama informacija ne tik apie elektronikos atliekas. Atsakingas elgesys išmetant atliekas aktualus visose srityse, ar tai būtų elektronika, ar pakuotės, ar padangos ir t. t. Todėl labai džiaugiamės, kad kitos asociacijos domisi iniciatyva, o PTO jau spėjo ir prisijungti“, – pasakoja L. Ivanauskas.

Prie atnaujintos programėlės prisijungę vartotojai dabar galės patogiai surasti visus artimiausius stiklo, plastiko bei popieriaus atliekų konteinerius bei kitas pakuočių surinkimo vietas. PTO direktorės Benos Razbadauskienės teigimu, tokios bendros atliekų tvarkymo organizatorių iniciatyvos neabejotinai skatina gyventojus atliekas rūšiuoti aktyviau. „Tiek mes, tiek atliekų tvarkymo organizacijos pastebi, kad išsamiai pateikiama informacija apie atliekų rūšiavimą bei išplėtota ir nuolat prižiūrima atliekų surinkimo infrastruktūra tampa stipriu motyvaciniu veiksniu. Kuo mažiau dvejonių kur ir kaip tinkamai sutvarkyti turimas atliekas, tuo didesnis gyventojų noras rūšiuoti ir prisidėti prie švarios aplinkos palaikymo“, – teigia B. Razbadauskienė.

Programėlė „Rūšiuoklis“ veikia labai paprastu principu. Įsijungus ją, pasirenkama, kokią atlieką norima surūšiuoti. Tuomet įrenginys nustato, kur yra naudotojas ir žemėlapyje iš karto nurodomos arčiausiai esančios pasirinktų atliekų rūšiavimo vietos, apskaičiuojami atstumai iki jų. Programėlė taip pat parodo, kokiu maršrutu patogiausia jas pasiekti. Prireikus papildomos informacijos, naudotojams pateikiami ir atliekų surinkimo konteinerių ar aikštelių kontaktiniai duomenys bei darbo laikas.

Mobiliosios aplikacijos naudotojai taip pat gali patogiai užsisakyti stambių technikos prietaisų išvežimą bei vos kelių mygtukų paspaudimu teikti įspėjimus apie sutrikusią rūšiavimo konteinerių veiklą. Programėlėje užregistruotos technikos atliekos iš gyventojui ar įmonei patogios vietos išvežamos nemokamai per 3-5 darbo dienas. Taip pat keliais mygtukų paspaudimais galima pranešti apie perpildytus atliekų surinkimo konteinerius ar jų apgadinimus. „Šiuo metu EPA didžiuosiuose prekybos centruose bei kitose vietose turi daugiau nei  4000 baterijų, lempučių ir smulkiosios buitinės technikos surinkimo konteinerių visoje Lietuvoje. Programėle gauti įspėjimai mums leidžia  į situaciją reaguoti itin sparčiai ir užtikrinti, kad atliekos bus surenkamos tikrai kokybiškai ir laiku“, – teigia EPA direktorius.

Šiuo metu nemokama programėle gali naudotis išmaniojo telefono, palaikančio „Android“ operacinę sistemą, turėtojai, tačiau jau netolimoje ateityje planuojama programėlę sukurti kitų operacinių sistemų naudotojams. Atnaujintą aplikaciją galima parsisiųsti iš „Google Play“ elektroninės parduotuvės.