Jaunųjų žurnalistų konkursas „Moki žodį, myli gamtą”

Daugiau kaip 10 metų keliamos aplinkosaugos problemos vis dar yra terra incognita daugeliui žurnalistų. Sudėtingi gamtos pokyčiai, moksliniai tyrimai, atliekų rūšiavimo ir surinkimo sistemų painiava reikalauja specializuotų žinių bei plataus žurnalistinio matymo. Tai paskatino Elektronikos Platintojų Asociaciją (EPA) ir Lietuvos žurnalistų sąjungą sujungti jėgas ir inicijuoti konkursą jauniesiems žurnalistams „Moki žodį, myli gamtą”. Žurnalisto gyslelę turintys Lietuvos moksleiviai kviečiami tyrinėti bei rašyti išsamius publicistinius straipsnius aplinkosaugos temomis.

„Žiniasklaida yra nuolat kaltinama paviršutiniškumu, todėl labai svarbu investuoti į jaunąją kartą – būsimus Lietuvos žurnalistus, formuojant jų supratimą apie tikrą publicistiką. Visgi viso ko pagrindas – visuomenei aktualios temos. Aplinkosauga yra ta sritis, kurioje yra ką nagrinėti ir tuo pačiu šviesti visuomenę,” – sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Projekto organizatoriai viliasi, jog šis konkursas paskatins jaunimą iš esmės pasidomėti aplinka, bei visuomenei aktualiomis problemomis, kartu dalintis įžvalgomis, tyrimais, lyginimais, faktais bei kitais pastebėjimais. „Sakoma, kad tai, ką perskaitome, užsifiksuojame tik 10% informacijos, tačiau apie ką diskutuojame, rašome, tyrinėjame bei mokome kitus, išmokstame 95% visos informacijos. Toks konkursas kažkam bus labai naudinga pamoka ateičiai ne tik mokantis žurnalistinio amato, bet ir tampant socialiai atsakingais Lietuvos piliečiais,”- sako elektronikos atliekų surinkimą organizuojančios Elektronikos Platintojų Asociacijos vadovas Mantas Varaška.

Regioninės spaudos žurnalistai nukreips tinkama linkme

Daugelis moksleivių turi didžiulį potencialą rašyti, tačiau dažnai pritrūksta žinių, kaip tai padaryti. Nukreipti tinkamu keliu pasižada regioninės žiniasklaidos atstovai, sutikę bendradarbiauti ir prisidėti prie socialinio projekto. Kiekviename regione bus rengiamos paskaitos, kuriose moksleiviai turės puikią galimybę iš arčiau susipažinti su žurnalistinio darbo ypatumais: kaip atlikti įvairius tyrimus, kaip teisingai suformuluoti klausimus, akcentuoti svarbiausias mintis bei pamatyti, kokį kelią nueina straipsnis iki publikavimo.

Regioninės žiniasklaidos atstovai taip pat įsipareigoja padėti išrinkti geriausius moksleivių straipsnius bei suteikti pagrindinį prizą jaunajam žurnalistui – straipsnio išpublikavimą regioniniame laikraštyje. „Džiaugiamės tokia iniciatyva skatinti raštingumą ir domėjimąsi mus supančia aplinka. Lietuvos regionuose tikrai yra gabių, raštingų jaunų žmonių, kurie savo ateitį sieja su žurnalistika ir prisidės prie šios gražios akcijos”, – sakė laikraščio „Tauragės kurjeris” redaktorius Renaldas Malychas.

Pirmasis konkurso etapas vyks Alytuje, Tauragėje, Marijampolėje, Telšiuose, Utenoje, Panevėžyje, Vilkaviškyje.

 

Konkurso reikalavimai

Konkursas skirtas 7-12 klasių moksleiviams. Konkursui teikiamų straipsnių forma nėra ribojama. Tai gali būti tiriamieji žurnalistiniai straipsniai, publicistiniai straipsniai, esė. Netalpiname ir į jokius žodžių ar lapų skaičius, nes priklausomai nuo nagrinėjamos temos, kartais vertinami glausti įvykiai, o kartais ilgi, painias schemas narpliojantys publicistiniai straipsniai. Straipsniai privalo atspindėti svarias aplinkosaugos problemas, aktualijas, tyrimus. EPA siūlomas konkurso temas rasite čia.

Daugiausia dėmesio bus skiriama darbų originalumui, įtikinamumui ir gebėjimui pažvelgti į tiriamąją problemą meninės išraiškos priemonėmis. Darbus vertins regioninės žiniasklaidos atstovai, EPA bei Adres specialistai. Konkursinius straipsnius prašome siųsti adresu [email protected] iki lapkričio 24 dienos. Prie straipsnio būtina nurodyti savo kontaktus, mokyklą ar žurnalistų būrelį.