Gyventojai jau gali mesti elektronikos atliekas į universalius atliekų konteinerius

Nauji daugiafunkciniai konteineriai pasieks kiekvieną savivaldybę.
Dar iki liepos 1 d. Lietuvoje bus pastatyta daugiau kaip 3 600 įvairaus dydžio universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių. Į naujuosius konteinerius bus galima mesti elektroninę įrangą, baterijas, akumuliatorius ir lemputes. Tai pirmoji Lietuvoje kelias atliekų rūšis apimanti surinkimo sistema.
Nors gyventojai nuolat informuojami apie elektroninių atliekų rūšiavimą ir perdirbimą, daug tokių atliekų vis dar metamos į bendrus konteinerius arba kaupiamos namuose. Skaičiuojama, kad per metus nuperkama beveik 25 tūkst. tonų elektroninių prietaisų. Vadinasi, tiek pat anksčiau ar vėliau yra išmetama. „Atliekų, ypač smulkiosios elektronikos, rūšiavimas vis dar yra didelė problema. Lietuva iki šiol nepasiekia nustatytos per metus privalomos surinkti elektronikos atliekų normos –4 kg per metus vienam gyventojui,” – pristatydamas plačiausią Lietuvoje elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų surinkimo tinklą kalbėjo Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Mantas Varaška. -„Kuo arčiau gyventojų bus pastatomi konteineriai, tuo daugiau surinksime atliekų.”

Elektroninių atliekų surinkimo tinklas plečiamas kasmet
Elektroninių atliekų surinkimą ir perdirbimą organizuojanti EPA tokių atliekų surinkimo vietų tinklą plečia kasmet. Įgyvendinant Aplinkos ministerijos finansuojamą projektą, didelė dalis Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų nuo šiol galės lengviau atsikratyti elektronikos atliekų – šalyje bus pastatyta per 3 600 įvairaus dydžio universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių. Kiekviena savivaldybė gaus apie 60 tokių konteinerių. Jiems nupirkti Aplinkos ministerijos Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas skyrė 450 tūkst. Lt. Šiuo metu konteineriai gaminami ir įrenginėjami EPA lėšomis ir įgyvendinus projektą asociaciją pasieks fondo finansavimas.
„Džiaugiuosi, kad Seimas patvirtino mūsų parengtą planą 2015 m. įsivesti užstato sistemą plastikinei ir metalinei pakuotei, tačiau lygiagrečiai toliau vystome ir atliekų surinkimo sistemą. Elektroninės atliekos ypatingos, nes negali jų bet kur mesti, o ir vietą atrasti, kur atiduoti, sunku. Nuo šiol tokių bus daug daugiau ir jos bus ten, kur lankosi daug žmonių. Elektroninių atliekų surinkimą kaip reikiant pastūmėsime į priekį”, – sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Naujieji konteineriai skatins rūšiuoti
Kaip šiandien per Aplinkos ministerijos surengtą spaudos konferenciją naujiesiems elektronikos atliekų surinkimo konteineriams pristatyti sakė aplinkos viceministras Almantas Petkus, tvarkydami elektronines atliekas žmonės ne visada elgiasi teisingai. „Elektroniniai žaislai, dantų šepetėliai vis dar keliauja į buitinių atliekų kibirus. Naujieji konteineriai paskatins į atliekas pažiūrėti kitaip”, – sakė A. Petkus.
Pasak spaudos konferencijoje dalyvavusio EPA vadovo Manto Varaškos, Lietuvoje kol kas nėra visuotinės ir universalios elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekų surinkimo sistemos. 550 tokių didelių metalinių konteinerių bus pastatyta įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Planuojama, kad per metus kiekvienas jų surinks apie 250 tonų atliekų. Dar vienas šios sistemos privalumas – mobilumas. Konteineriai, skirtingai nei supirktuvės ar surinktuvės, gali būti perkeliami į kitas vietas. Šie universalūs konteineriai bus pastatyti prekybos centruose, juos prižiūrės informacijos centrų darbuotojai.
Viešosiose įstaigose, seniūnijose ar bendrijose dar planuojama pastatyti apie 3 000 mažesnių dvinarių baterijų ir dujošvyčių lempų rinktuvų.

Žmonės daugiausiai atsikrato virduliais, plaukų džiovintuvais, skaičiavimo mašinėlėmis
Pirmieji 183 konteineriai jau stovi „Maxima” tinklo parduotuvėse nuo šių metų kovo mėn. „Jau pastebime akivaizdų susidomėjimą šiais konteineriais. Pastačius juos, kai kuriuose mūsų parduotuvėse smulkios elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimas išaugo nuo kelių iki keliolika kartų. Turime parduotuvių, kur šis, išties nemažas konteineris užsipildė kiek greičiau nei per mėnesį, kai anksčiau panašiam kiekiui atliekų surinkti prireikdavo pusmečio ar net metų. Tai rodo, kad naujieji konteineriai pastatyti mūsų parduotuvėse, kurios veikia visoje Lietuvoje, visuomenei – tai patogus ir patrauklus būdas atsakingai rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo”, – sako MAXIMA LT, UAB, Generalinis direktorius Arūnas Zimnickas.
Iš smulkios elektros ir elektronikos įrangos dažniausiai žmonės atneša nebeveikiančius virdulius, plaukų džiovintuvus, kalkuliatorius. Pastačius naujuosius konteinerius beveik dvigubai daugiau surenkama ir senų baterijų bei lempučių.
Didieji metaliniai konteineriai stovės prekybos tinklų parduotuvėse, o mažesnieji – visuomeniniuose objektuose: seniūnijose, Lietuvos pašto skyriuose, mokyklose ir kitur.