Elektronika grožiui: nuo naudos iki nusivylimų

Kartais sakoma, kad „grožis reikalauja aukų“. Bet galbūt kai kurių galėtume išvengti? Elektronikos gamintojai vilioja prietaisais, kuriuos tinka naudoti namų sąlygomis, bent jau taupant laiką ir pinigus. Pasak specialistų, pastaruoju metu ypač populiarūs adatiniai voleliai, arba dermaroleriai, veido masažuokliai, veido valymo prietaisai. Galime juos naudoti, save pasaugodami, tačiau yra vienas „bet“: jeigu naudosime juos netinkamai –gali tekti taisyti jų padarytą žalą.

 

Žymaus poveikio grožiui ir sveikatai tikėtis neturėtume

Elektronikos gamintojai rinkoje siūlo įvairiausių prietaisų, skirtų higienai, grožiui ar sveikatai, prižiūrėti ar palaikyti namų sąlygomis, pradedant barzdaskute, epiliatoriumi, masažuokliu ir baigiant ultraraudonųjų, infraraudonųjų ir kt. spindulių lempomis. Ar visi jie saugūs ir ką reikėtų žinoti?

„Mano klientai naudoja veido odos elektrinius valiklius, masažuoklius, dermarolerius, vis dėlto visada rekomenduoju pasitarti ir parinki tinkamą priežiūrą individualiai, mažiau eksperimentuoti. Internetinėje erdvėje galima rasti įvairių prietaisų, tačiau reikėtų rinktis sertifikuotus įrenginius, kurie atitiktų visus saugumo reikalavimus. Juos naudojant pagal gamintojo nurodymus yra minimali rizika sau pakenkti. Kita vertus, namuose naudoti skirtų prietaisų efektyvumas taip pat yra minimalus, pvz.: naudojantis epiliatoriumi, dalis plaukelių tik nutrūksta ir tai nėra trokštamas rezultatas“, – aiškina ADN klinikoje dirbanti kosmetologė Vesta Valančienė.

Specialistė nevienareikšmiškai vertina ir namų naudojimui skirtus masažuoklius: nors jie saugūs naudoti, tačiau terapinės naudos nebus, kadangi elektrinis masažuoklis nepasieks giliųjų audinių. „Patarčiau rinktis specialisto rankų masažą, nes visų pirma tai – garantuotas raumenų atpalaidavimas, geresnė mikrocirkuliacija, o svarbiausia – emocinė ramybė“, – atkreipia dėmesį kosmetologė.

 

Prietaisus reikėtų tinkamai prižiūrėti

Šiuo metu populiariausi dermaroleriai, veido masažuokliai, veido valymo prietaisai. Jais rekomenduoja naudotis atsakingai ir neužmiršti, kad ne visiems jie yra tinkami. Be to, svarbu yra ir pačių prietaisų priežiūra. Jei nebus tinkamai valomi ir dezinfekuojami, juose gali kauptis mikroorganizmai ir įvairios bakterijos. Tokiu atveju galima ne tik nesulaukti norimo rezultato, bet ir pabloginti savo odos būklę. Ypač svarbu atsargiai naudotis dermaroleriais, kurie padaro mikropažeidimus odoje: svarbu įvertinti, ar apskritai tokia veido priežiūra tinkama pagal konkretų veido odos tipą ir ar teisingai yra parinkta priemonė, kaip problemos sprendimo būdas.

„Viena klientė guodėsi nesėkmingu mezoterapinio volelio panaudojimu namuose. Po savarankiškai atliktos procedūros veido oda buvo pažeista, adatėlių žymės buvo matomos dar dvi savaites. Todėl norėčiau priminti, kad prieš atliekant tokias procedūras namuose, pirma reikėtų patikrinti odos jautrumą aparatu ant vidinės dilbio dalies ir, jeigu odos tolerancija teigiama, tik tuomet galima naudoti veidui“, – pasakoja specialistė.

 

Tarkimės su specialistu, skaitykime instrukcijas

Visiems tinkamas patarimas, anot V. Valančienės būtų toks: jeigu norite būti tikri, kad gausite tinkamą rezultatą, reikėtų prietaisus rinktis pasitarus su specialistu. Atsižvelgiant į odos būklę ar jos problemą, bus parinkta veido odos priežiūra, skirta individualiai jums. Taip pat reikėtų nepamiršti atvykti pas specialistą kontrolei.

„Pagrindinis patarimas – tinkamai parinkti priemones ar medžiagas veido odos priežiūrai, o aparatus po naudojimosi būtina tinkamai išvalyti. Priemones reikėtų naudoti pagal gamintojo instrukcijas. Pavyzdžiui, užsidėjus LED veido kaukės aparatą, ar jei tai būtų tik lakštinė, tepama kaukė, reikėtų pagulėti, o ne vaikščioti po namus. Dažniausia klaida, kai naudojant panašų produktą yra toliau tęsiama kokia nors judėti reikalaujanti veikla ir vietoj to, kad priemonė patemptų odą, ši tik dar labiau traukiama žemyn“, – pabrėžia kosmetologė.

 

Vartokime atsakingai, nekaupkime nereikalingų

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė atkreipia dėmesį, kad gausybė įvairių kūno, odos priežiūrai skirtų prietaisų ir jų reklama neretai susuka žmonėms galvas, dėl to dalis iš jų įsigyjami skubotai, spontaniškai. Neįvertinama prietaiso funkcijos, paskirtis, asmeninės galimybės, kaip pavyzdžiui, ar galėtum tam tikroms procedūroms ir pačių prietaisų priežiūrai skirti tiek laiko, kiek reikėtų.

„Mūsų asociacijos inicijuota apklausa šalyje atskleidė, kad beveik pusė Lietuvos gyventojų turi namuose įvairių elektronikos prietaisų, kurių nenaudoja arba beveik nenaudoja – jie tik užima vietą namuose. Jei tokie prietaisai neatlieka savo funkcijų ir nėra perduodami į antras rankas, tai yra ne kas kita kaip elektronikos atliekos. Tad nuolat raginame vartotojus laikytis atsakingo vartojimo principų, kurių pirmoje vietoje yra dar prieš įsigyjant įvertinti, ar toks prietaisas iš tiktųjų reikalingas. O jeigu jau įsigijome, pasiūlykime jį kitiems – parduokime, dovanokime. Ir tik išbandę šį žingsnį ieškokime elektronikos atliekų konteinerio“, – aiškina L. Jurevičienė.

EPA projektų vadovė primena, kad specialiuosius konteinerius smulkiosios elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų atliekoms galima rasti daugelyje šalies prekybos centrų, bibliotekose, įvairiose kitose kultūros ir švietimo, administracinėse įstaigose. Tuo tarpu stambiagabaritės elektronikos atliekas EPA komanda iš namų išneša ir išveža nemokamai jau daugiau kaip 10 metų. Tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje.