Bibliotekininkai pataria, kaip nelikti be mėgstamų skaitinių per karantiną

Dėl griežtų karantino sąlygų šalies bibliotekos uždarė duris ir nebeišdavė knygų skaitytojams. Vis dėlto išmanūs skaitytojai neliko be skaitinių ir kitų bibliotekų teikiamų paslaugų. Ir nors sušvelninus karantino sąlygas bibliotekose  knygos išduodamos, nemažai skaitytojų yra atradę bei linkę toliau naudotis nuotoliniais būdais skaityti, bendrauti su bibliotekininkais ar su mėgstamų knygų autoriais.

Prie popierinių knygų – eilės                                                                       

„Bibliotekų skaitytojai populiariausių knygų turi laukti eilėse kartais net ir po keletą mėnesių. Dėl to ieškoma galimybių įsigyti daugiau tokių leidinių egzempliorių. Vienas iš būdų papildyti bibliotekų fondus skaitytojų mėgstamiausiomis knygomis – Elektronikos platintojų asociacijos inicijuotas konkursas „Atsakingas skaitytojas“. Jo metu bibliotekininkės kviečia skaitytojus nešti į biblioteką smulkiosios elektronikos atliekas bei registruoti nemokamam išvežimui stambiagabaritę elektroniką. Prizai aktyviausioms bibliotekoms – skaitytojų mėgstamiausių knygų krepšeliai“, – sako Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė.

Anot J. Steponaitienės, švelnesnėmis karantino sąlygomis bibliotekos ne tik sulaukia savo ištikimiausių skaitytojų vizitų, bet kai kurios iš jų teikia knygų išvežiojimo paslaugą rizikos grupėje esantiems skaitytojams. „Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį, kad visos gražinamos knygos yra karantinuojamos, ir jas paimti kitas skaitytojas galės tik po kelių dienų. Laukimo laikas karantino sąlygomis dar labiau pailgėjo“, – pastebi J. Steponaitienė.

Elektroninių knygų skaitytojų padaugėjo dvigubai

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė taip pat atkreipia dėmesį, kad šį pavasarį skaitytojams tekę iššūkiai pakeitė daugelio jų požiūrį į elektronines knygas. Šie leidiniai tapo išeitimi, ieškant norimų skaitinių karantino laikotarpiu.

„Elektroninės knygos tapo labai populiarios. Karantino sąlygomis labai išpopuliarėjo ir elektroninių knygų portalas „Vyturys“, kuriame sukauptos knygos mokyklinio amžiaus vaikams. Ten jie galėjo rasti ir programinės literatūros. Portale ibiblioteka.lt skaitančių elektronines knygas vartotojų skaičius padidėjo dvigubai, užsakymų taip pat labai padaugėjo. Ar šios tendencijos išliks, parodys laikas. Linkėčiau, kad šių galimybių skaitytojai nepamirštų ir sąlygoms pasikeitus. Manau, kad įpročiai keičiasi ir daugelis anksčiau ar vėliau pradėsime kitaip žiūrėti į elektroninę knygą“, – teigia J. Steponaitienė.

Anot Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkės, tiems, kurie tikrai jaučia poreikį skaityti knygą ar tekstą, skaitys elektroninę, bet jeigu kam nors svarbu skaityti popierinę – gali tekti ir ilgiau palaukti norimos literatūros.

Kol kas bibliotekoms vis dar tenka riboti bendravimą su skaitytojais. Daugelis paslaugų teikiamos nuotoliniu būdu. Ne viena bibliotekų pasiūlė naujų ir patrauklių paslaugų, padedančių įgyti naujų žinių ar pasitikrinti, užtvirtinti turimas. Bibliotekos taip pat siūlo aplankyti virtualias parodas, peržiūrėti renginių įrašus. Kai kurios jų kvietėsi pašnekovus, kūrėjus, vykdė tiesiogines transliacijas.

Elektronika – gerai, atliekos – pavojingos

„Karantinas daugelyje gyvenimo sričių atskleidė elektronikos laimėjimų vertę. Ne išimtis ir kultūros sritis. Bibliotekų veikla be elektronikos šį pavasarį būtų gerokai skurdesnė. Sykiu džiugu, kad bibliotekos yra švietimo židiniai, dalyvaujantys tokiuose aplinkosaugos projektuose kaip „Atsakingas skaitytojas“. Pastarasis projektas puikus tuo, kad yra naudingas visiems. Tai ne tik galimybė papildyti biblioteką vertingomis knygomis, bet ir apsišvarinti namus bei aplinką. Juk netinkamomis sąlygomis laikomos elektronikos atliekos gali virsti sveikatai ir gamtai pavojingais teršalais“, – atkreipia dėmesį Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Konkursas bibliotekoms „Atsakingas skaitytojas“ vykdomas jau šeštus metus. EPA projekto partneriai yra Lietuvos bibliotekininkų draugija ir Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija. Projekto I etape dalyvauti norinčios bibliotekos gali registruotis iki gegužės 29 dienos.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 67,6 proc.  elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.