Atsakingi skaitytojai per mėnesį surinko daugiau nei 700 kg nereikalingų baterijų ir mobiliųjų telefonų

Visą lapkričio mėnesį 52 šalies bibliotekos buvo įsitraukusios į nebereikalingų baterijų ir mobiliųjų telefonų rinkimo akciją. Vos per mėnesį surinkta net 718 kilogramų senų baterijų bei mobiliųjų telefonų, daugiausia – Šilutės ir Ukmergės rajonų savivaldybių bibliotekose. Projektą „Atsakingas skaitytojas“, bendradarbiaudama su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinamu projektu „Bibliotekos pažangai 2“, antrą kartą organizavo Elektronikos platintojų asociacija (EPA).

3

Projektą „Atsakingas skaitytojas“ organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos direktorius Linas Ivanauskas pasakoja, jog akcija siekta informuoti gyventojus apie elektronikos atliekų rūšiavimo svarbą. „Kalbant konkrečiai apie baterijas, jų sudėtyje yra sunkiųjų metalų. Jų mesti į buitinių atliekų konteinerius negalima, nes jos kenksmingos aplinkai ir turi būti tinkamai sutvarkomos specializuotų tvarkytojų. Kitu atveju kyla grėsmė, kad sąvartyne irstančios baterijos, sunkiaisiais metalais užterš gruntinius vandenis. Taip kyla realus pavojus – juk iš vandens į žuvų organizmus patekę toksiški metalai galiausiai patenka ir į kitų gyvūnų bei žmonių organizmus“, – atkreipia dėmesį L. Ivanauskas. Jis priduria, kad įgyvendinant projektą, bibliotekose buvo įrengtos specialios nebereikalingų baterijų ir mobiliųjų telefonų surinkimo dėžutės, vykdomas švietimas apie saugų ir tinkamą elektronikos atliekų rūšiavimą.

Per vieną projekto „Atsakingas skaitytojas“ įgyvendinimo mėnesį 52 šalių bibliotekose iš viso buvo surinkta daugiau kaip 700 kg baterijų ir mobiliųjų telefonų. Pirmąją vietą užėmė net 125 kg surinkusi Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka. Antra liko Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka, kurios skaitytojai per vieną mėnesį surinko 117 kg. Trečiąją vietą užėmė Kaišiadorių viešoji biblioteka, surinkusi 55 kg baterijų ir mobiliųjų telefonų. Tiek pirmųjų vietų laimėtojams, tiek kitiems aktyviems projekto dalyviams buvo įsteigti prizai.

Iniciatyvos partnerės Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ vadovas Eugenijus Stratilatovas džiaugėsi, kad projektas sulaukė aktyvaus bendruomenių įsitraukimo. „Biblioteka yra erdvė augti ir tobulėti  visomis prasmėmis. Rūpinimasis aplinka yra viena iš sričių, kuriai reikia skirti didelį dėmesį ugdant žmonių savimonę ir socialinę atsakomybę. Bibliotekos, kaip bendruomenių kultūros ir neformaliojo ugdymo centrai, aktyviai prisideda prie šios misijos“, – teigia E. Stratilatovas.

Įgyvendinant projektą „Atsakingas skaitytojas“, buvo organizuotas papildomas bibliotekų darbuotojų nuotraukų konkursas. Su dalyvių surinktomis elektronikos atliekomis nusifotografavusių ar kitaip projektą įamžinusių bibliotekos darbuotojų nuotraukos buvo skelbiamos EPA „Facebook“ paskyroje. Daugiausia simpatijų sulaukė ir konkursą laimėjo žaisminga Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų nuotrauka. Komisijos vertinimu, išmaniausiai aplinkosauginę akciją pristatė Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka, tuo tarpu daugiausiai bendruomenės narių įtraukė Plungės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinio teritorinio padalinio–Šateikių kaimo bibliotekos darbuotoja. Nugalėtojai taip pat bus apdovanoti prizais, tarp kurių – ir socialinio partnerio „Kelionės ir pramogos“ įsteigtomis knygomis.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių bei nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. Vykdydama savo veiklą, EPA organizuoja atliekų surinkimą ir šalies mastu finansuoja daugiau kaip 72 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.