EPA Asociacijos Webinaro metodinė medžiaga

GPAIS: kodėl taip svarbu pateikti duomenis ir kaip tai padaryti?

Kam reikalinga GPAIS ir ko šia sistema siekiama? Kokius dokumentus privalo turėti įmonė, pateikianti duomenis GPAIS sistemoje? Kada ir kokius duomenis reikia pateikti GPAIS? Ką reikėtų žinoti apie naujausius GPAIS modulio pakeitimus? Kokia atsakomybė gresia neužpildžius duomenų ir kodėl jie tokie svarbūs valstybės mastu? Reikia pripažinti, kad klausimų, susijusiu su GPAIS, netrūksta, dauguma jų kartojasi. Jeigu vykdydami savo veiklą norime būti socialiai atsakingi bei norime didesnio sklandumo ir aiškumo, gerai turėti bent dalį atsakymų į panašius klausimus.

Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) sukurta įgyvendinant 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Projekto tikslas – sukurti ir įdiegti funkcionalią vieningą gaminių, pakuočių, atliekų susidarymo ir tvarkymo apskaitos informacinę sistemą, kuri užtikrintų Valstybinio atliekų tvarkymo plano numatytų tikslų vykdymą ir įmonėse vykdomos apskaitos veiksmingą stebėseną, kontrolę ir planavimą.

Nors EPA nėra įpareigota rūpintis teisingu duomenų pateikimu GPAIS, vis dėlto akivaizdu, kad ši sistema yra svarbi grandis elektronikos atliekų tvarkymo sektoriuje. Todėl asociacija nelieka abejinga, girdėdama apie problemas, su kuriomis EPA nariai susiduria, naudodamiesi GPAIS. Žinome ir apie tai, kad iki šiol nėra ir profesionaliai parengtų GPAIS naudojimosi instrukcijų ar vadovėlių, o dėl nuolatinių sistemos pokyčių ne sykį naudotis šia sistema tampa gana problemiška. Kita vertus, įstatymuose numatyta rinkos dalyvių atsakomybė už tai, kad GPAIS duomenys nėra pateikiami arba jie pateikiami neteisingai.

Siekdami sklandesnio bendradarbiavimo su visomis mūsų sektoriaus grandimis bei tikėdamiesi didesnės elektronikos atliekų sektoriaus pažangos, paprašėme ekspertų pasidalinti aktualia informacija, susijusia su GPAIS. Į EPA nariams svarbius klausimus atsakė aplinkosaugos konsultantė Dovilė Gečiauskienė ir advokatų kontoros „Bajorienė, Čelkis & partneriai“ advokatas dr. Paulius Čelkis.

METODINĖ MEDŽIAGA