Dakaro lenktynininkas A. Juknevičius: gamtos saugotojas – išsilavinęs, aukštos vidinės kultūros žmogus

Kai žinomi žmonės, garsūs sportininkai ar menininkai kalba visai bendruomenei aktualiais klausimais ir patys tampa atsakingos elgsenos pavyzdžiu, tai tampa geru postūmiu jų gerbėjams. Vienas tokių žmonių yra ekologiškiausia tituluotos Dakaro ralio komandos lenktynininkas Antanas Juknevičius, pasisakantis aplinkosaugos ir tvaraus vartojimo temomis.

„Esam labai žali, ekologiški visom prasmėm“

Nors A. Junknevičiaus komanda dar vadinami ir „Dakaro pankais“, pats lenktynininkas tvirtina, kad jo požiūris į aplinkosaugą su pankiškomis vertybėmis nesietinas. „Gamtosauga, mano požiūriu, pirmiausia sietina su vertybių išsaugojimu. Tai – sritis, kur negali būti nei gyvenimo panku, nei kažkuo panašiu – tu tiesiog turi būti išsilavinusiu, kultūringu žmogumi“, – sako lenktynininkas. Anot jo, pamatinis dalykas auklėjant žmogų ar vaiką yra aukštos vidinės kultūros puoselėjimas.

„Mano manymu, neturi leisti savo vaikui išmesti pro važiuojančio automobilio langą nė mažiausios šiukšlės, ir pirmas dalykas – jis turi matyti, kad tėtis ir mama tokiomis aplinkybėmis niekada neišmes nieko – netgi graužtuko. Mes savo automobilyje tam turime kažkokį maišelį ar krepšelį. Atvykę į kempingą mes ne tik nepaliksime ten nė mažiausios šiukšlės, bet aplinkui surinksime dar ir kitų, nekultūringų ir nebrandžių, žmonių šiukšles. Tai jeigu vis daugiau žmonių taip elgsis, tai, aš manau, kad ateis tas laikas, kai mes šiukšlių netinkamose vietose ir neberasime“, – pasakoja lenktynininkas.

Anot lenktynininko, gamta yra mūsų namai, ir vaikas turi suprasti, kad namai yra ne tik ten, kur baigiasi tavo buto sienos ar namo sienos, bet kad namai yra visur aplinkui. Šią poziciją lietuvių komanda demonstruoja ir Dakaro ralyje. Saulės elektrinės generuojamą energiją komandos palaikymo sunkvežimis naudoja jau trejus metus iš eilės, ateities planuose – tapti pirmųjų elektromobilių klasės lenktynių dalyviais. „Esam labai žali, ekologiški visom prasmėm“, – sako A. Juknevičus.

Elektronikos atliekas rūšiuoja kartu su vaikais

„Žalumas“ būdingas ir lenktynininko bei jo šeimos elektronikos vartojimo ir elektronikos atliekų rūšiavimo įpročiams: tiek telefonu, tiek kompiuteriu, tiek ir skalbimo mašina ar televizoriumi naudojasi tol, kol jie atlieka visas būtiniausias funkcijas. „Šį požiūrį diegiu ir savo vaikams, nes mano žmona vadovaujasi tuo pačiu principu – mes nesivaikome naujienų“ – aiškina A. Juknevičius.

Jis ypač džiaugiasi žinomo prekių ženklo skalbykle, kuri negedo 15 metų ir po nedidelio, nebrangaus remonto vėl kuo puikiausiai veikia. „Manau, reikėtų nuo pat pradžių rinktis kokybišką daiktą, ar tai būtų rūbas, ar elektronika“, – įsitikinęs lenktynininkas.

Panaudotų baterijų rūšiavimas – viena iš auklėjimo priemonių A. Juknevičiaus vaikams. „Namuose turime dėžutę, į kurią metame visas baterijas, nesvarbu, ar jos plokščios, ar kitokios, didesnės ar mažesnės. Paskui kartu su vaikais jas išpilame artimiausioje tam skirtoje vietoje ar parduotuvėje. Vaikams suteikia džiaugsmo: jie žino, kad kai vienus elementus išmetam, nusiperkam krūvą naujų. Tai yra auklėjimo dalis. Šiukšlių rūšiavimas turi būti įprastas kiekvienoje normalioje šeimoje nuo pat pradžių: viskas turi būti rūšiuojama, surenkama ir atiduodama ten, kur turi būti atiduota, jei nenorime žaloti mūsų planetos“, – tvirtina A. Juknevičius.

Ekologiškiausios Dakaro ralio komandos dalyvis šiemet neatsitiktinai buvo pasirinktas ir tradicinės, jau septintus metus EPA organizuojamas Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados 7 ir 8 klasių mokiniams ambasadoriumi. Jo aplinkosauginė misija yra tokia pati, kaip ir olimpiados organizatorių – skleisti idėją apie atsakingą elgseną, rūšiuojant atliekas, bei tvarų vartojimą.