KĄ MOKSLEIVIAI ŽINO APIE APLINKĄ IR ATLIEKŲ TVARKYMĄ, PARODYS APLINKOSAUGOS OLIMPIADOS REZULTATAI

Ar žinote, kiek Lietuvoje yra ES standartus atitinkančių sąvartynų? Kokią medžiagą galima perdirbti, kad ir tūkstantį kartų? Kokia šalis geriausiai tvarkosi su atliekomis? Plėsti moksleivių akiratį aplinkosaugos temomis užsimojo elektroninių atliekų surinkimą organizuojanti Elektronikos Platintojų Asociacija (EPA) kartu su Gamtosauginių mokyklų programa. Visoje Lietuvoje lapkričio 18-20 dienomis moksleivių žinios bus tikrinamos pirmojoje aplinkosaugos olimpiadoje.

Iniciatyvą paskatino menkas mokyklų dėmesys aplinkosaugai

Iniciatyva organizuoti olimpiadą nenukrito iš dangaus. Aplinkosauginių žinių trūkumas jaunimo tarpe – akivaizdus, mat šiai temai skiriamos vos dvi pamokos per visus mokslų metus – viso labo 1 val. 30 minučių. Tai paaiškėjo jau antrus metus mokyklose vykdant EPA organizuojamą „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” akciją, kurios metu moksleiviai renka elektronines atliekas bei susitinka su mėgstamais krepšininkais. „Tikimės, jog moksleivių labui organizuojama olimpiada leis jiems daugiau sužinoti apie atliekas, taršą, rūšiavimą, suvokti savo bendruomenės, valstybės vaidmenis siekiant tvarios, švarios ir saugios aplinkos,” – sako projektą inicijuojančios EPA vadovas Mantas Varaška.

Ekologinės kultūros ugdymas prasideda mokykloje

Medžiagą bei klausimus padėję parengti pedagogai viliasi, kad olimpiada bus naudinga moksleivių žinių įvertinimui, skatins platesnį domėjimąsi bei dalinimąsi žiniomis. „Pradėti reikia nuo savęs: rūšiuoti, tausoti, saugoti… Tokį pavyzdį stengiuosi perteikti savo auklėtiniams ir moksleiviams. Žmogus tampa vis didesnis vartotojas, todėl, mokydami vaikus, mes išmokysime ir tėvus. Dabar jau dažnas procesas šeimoje, kad vaikai mokosi kartu su tėvais ir būtent jie parneša šias idėjas į namus,” – sako prie olimpiados pasiruošimo prisidėjusi geografijos mokytoja ekspertė Vilma Norvaišienė.

Bendruomenišką žvilgsnį skatins ir tai, jog olimpiados metu bus skaičiuojamas ne tik mokinio, bet ir klasės vidurkis, pagal kurį bus renkamos daugiausiai žinių aplinkosaugos srityje sukaupusios klasės. Tai skatins dalintis turimomis žiniomis, bendrauti aplinkosaugos temomis ir bendrai siekti geresnių rezultatų.

„Manome, kad šiandien visų visuomenės grupių ekologinis sąmoningumas tampa tokie pat svarbūs, kaip mokėjimas skaityti, skaičiuoti, rašyti ar naudotis kompiuteriu. Sąmoningo, atsakingo už savo elgesį aplinkos atžvilgiu piliečio ugdymas pirmiausia prasideda mokykloje,” – olimpiados reikalingumu neabejoja Gamtosauginių mokyklų programos koordinatorius Renaldas Rimavičius.

Geriausioms klasėms – bilietai į kiną

Gan netradiciškai pažvelgę į olimpiados vertinimą, organizatorius EPA bei partneris „Forum Cinemas” visai klasei dovanos nemokamą kino seansą. Moksleivių rezultatai bus vertinami atskirai pagal teisingų atsakymų kiekį, jų sudėtingumo lygį bei greitį. Vėliau bus išvedamas visos klasės vidurkis. Geriausiomis bus išrinktos 5 klasės.

Žinių bagažą turės galimybę papildyti ne tik moksleiviai, bet ir mokytojai. Jiems parengta speciali pagalbinė metodinė medžiaga. Mokytojai kviečiami registruoti klases iki lapkričio 17d. adresu: https://www.epa.lt/lt/olimpiada.html.