Elektroninių atliekų tvarkytoja EPA padavė į teismą Aplinkos ministeriją/Ministrą

Didžiausia elektroninių atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje, Elektronikos platintojų asociacija (EPA), padavė į teismą Aplinkos ministeriją dėl ministro Kęstučio Trečioko ir viceministro Algirdo Genevičiaus teiginių, žeminančių EPA reputaciją ir darančių žalą visai atliekų rūšiavimo sistemai.

„Pastaruoju metu iš ministerijos valdomos Aplinkos apsaugos agentūros sulaukėme didžiulio spaudimo ir nuolatinių patikrinimų, kurie trikdo veiklą ir gali brangiai kainuoti tiek rinkos dalyviams, tiek pačiai valstybei, o aukščiausių Aplinkos ministerijos vadovų teiginiai padarė didžiulę žalą mūsų organizacijos reputacijai“, – tvirtina EPA direktorius Linas Ivanauskas.

Jo teigimu, kyla itarimas, kad Aplinkos apsaugos agentūra galimai proteguoja vieną rinkos dalyvį ir siekia perdalinti elektroninių atliekų surinkimo ir tvarkymo rinką – agentūros patikrinimus lydi sinchroninės konkurentų pastangos įtikinti įmones atsisakyti narystės Elektronikos platintojų asociacijoje. Mat sustabdžius atliekų tvarkytojų veiklą, verslininkai būtų priversti skubiai ieškoti būdų kaip organizuoti privalomą atliekų atvarkymą ir skubėtų susitarti su kitais atliekų tvarkymo rinkos dalyviais, kurie naudodamiesi šia aplinkybe imtų diktuoti kainas.

Nauja spaudimo Elektronikos platintojų asociacijai banga pastarosiomis dienomis, tikėtina, susijusi ir su interpeliacija Aplinkos ministrui K. Trečiokui. Kovo 17 d. EPA vėl sulaukė bandymų sustabdyti jos veiklos licenciją, o aplinkos viceministras Algirdas Genevičius viešai apkaltino EPA neva dalyvaujant veikloje, kur „milijonai eurų tiesiog paprastai buvo nusavinti, o atliekos nebuvo sutvarkytos“.  

 „Tai niekuo nepagrįsti kaltinimai, kurie pakenkė visos elektroninių atliekų rūšiavimo sistemos įvaizdžiui. Gyventojams gali kilti klausimas, ar verta stengtis išvis rūšiuoti elektronines atliekas. Tai – ne pirmas kartas, kai valstybės tarnautojai verslui viešai pateikia nepagrįstus kaltinimus, kurie daro žalą reputacijai. Taip pat viešai jie turėtų tuos kaltinimus ir atsiimti. To reikalausime teisme“, – sako EPA interesams atstovaujantis advokatas Paulius Čelkis.

Praėjusią savaitę Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad EPA gali vykdyti veiklą ir nėra pagrindo stabdyti jos veiklos licenciją, kaip to siekė Aplinkos apsaugos agentūra, nustačiusi galimų trūkumų asociacijos 2014 metų veiklos ataskaitoje.

Aplinkos apsaugos agentūrai buvo pavykę pristabdyti EPA veiklą praėjusį rugsėjį – asociacijos turimos atliekų tvarkymo organizavimo licencijos buvo panaikintos, tačiau šį sausį teismas patenkino EPA skundą ir licencijas grąžino.

„Norime pabrėžti, EPA politinėse peripetijose nedalyvauja. Svarbiausias mūsų tikslas – sukurti plačiausią ir efektyviausią atliekų surinkimo ir rūšiavimo tinklą bei užtikrinti, kad jis sklandžiai veiktų. Tačiau šiandien esame priversti ginti savo reputaciją ir atkurti sugriautą rinkos dalyvių ir vartotojų pasitikėjimą.“, – pabrėžė EPA direktorius L. Ivanauskas.

Elektronikos platintojų asociacija elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymą organizuoja jau 10 metų – nuo 2006-ųjų, o nuo 2009 metų asociacija tvarko ir baterijų bei akumuliatorių atliekas. 

Apie 400 narių vienijanti asociacija turi išvystytą atliekų surinkimo sistemą visoje Lietuvoje: daugiau nei 6000 vietų seniems galvaniniams elementams ir daugiau nei 700 vietų elektronikos atliekoms rinkti bei nemokamai išveža gyventojų ir įmonių stambių elektros ir elektronikos prietaisų atliekas.

2016 m. EPA planuoja plėtrą: įsigyti daugiau konteinerių stambiagabaritėms atliekoms, reikšmingai išplėsti smulkios elektronikos atliekų surinkimo tinklą ir pritraukti alternatyvius finansavimo šaltinius iš ES struktūrinių fondų.