Vos per mėnesį moksleiviai surinko daugiau nei 20 tonų elektronikos atliekų

Kol už atliekų tvarkymą atsakingos institucijos suka galvas, kaip įgyvendinti ES direktyvų reikalavimus, Lietuvos moksleiviai rodo sektiną pavyzdį. Elektronikos platintojų Asociacijos (EPA) organizuojamo projekto „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” metu moksleiviai elektronikos atliekų surinkimo normatyvus viršijo kelis kartus: vietoj privalomų surinkti 4 kg vienam gyventojui – surinko iki 15 kg vienam mokiniui.

4 kg vienam asmeniui – ne galutinė riba

Ne paslaptis, jog šiais laikais prietaisai greitai sugenda, o dar greičiau – pasensta morališkai. Juk kas keletą mėnesių į pasaulį išleidžiami vis naujesni ir modernesni modeliai. Dėl pavojingų medžiagų ir cheminių elementų turinčių dalių, elektronikos atliekos bei baterijos ir akumuliatoriai priskiriami pavojingoms atliekoms, tad teisingas jų išmetimas, surinkimas bei perdirbimas lemia aplinkos kokybę bei joje gyvenančių žmonių sveikatą.
Didėjant žmonių vartotojiškumui ir parduodamos elektronikos kiekiams, ES šalys privalo užtikrinti šių atliekų surinkimą ir perdirbimą. Iki 2021 metų Lietuvoje privaloma surinkti ne mažiau 4 kg elektros ir elektroninės įrangos vienam asmeniui, antraip tuo besirūpinančioms organizacijoms gresia piniginės baudos už aplinkos taršą. Prieš kelerius metus, tik išplėtus elektroninių atliekų surinkimo infrastruktūrą, tuo užsiimančioms organizacijoms pavyko įgyvendinti šiuos tikslus. Visgi, moksleiviai savo užsidegimu ir entuziazmu rodo, jog įmanoma įgyvendinti ir kur kas didesnius normatyvus. 80 mokymosi įstaigų vos per mėnesį surinko virš 20 tonų elektroninių atliekų. Anot projekto organizatorių, akcijoje dalyvaujančios mokyklos tapo švarios aplinkos ambasadorėmis, mat moksleiviai įtraukė ne tik mokyklų, bet ir viso miestelio ar rajono bendruomenes.

„Kaip kadaise yra pasakęs Tomas Edisonas, jeigu yra būdas kažką padaryti geriau – atrask jį. Tuo vadovaujasi ir daugelis akcijoje dalyvavusių moksleivių. Tie, kurie ieškojo galimybių surinkti daugiau elektronikos atliekų, pasinaudojo įvairiomis priemonėmis”,- teigia EPA vadovas Mantas Varaška. – „Moksleiviai įrodė, jog siekiant švarios aplinkos, svarbu įtraukti visą bendruomenę – šviesti ir tėvus, ir senelius, ir kaimynus. Drauge galima pasiekti daug geresnių rezultatų”.

Surinkimo infrastruktūrai nebūtinos modernios priemonės

Šaldytuvai, skalbimo mašinos, televizoriai, kompiuteriai ir net žoliapjovės – kaip prie mokyklų įrengtose aikštelėse atsidūrė tokie stambūs prietaisai? Moksleiviai įrodė, jog veiksmingomis priemonėmis gali tapti tiek informatyvūs laiškeliai, tiek tiesioginė komunikacija su miestelio gyventojais.
„Susivienijo visa mūsų bendruomenė. Mokiniai, o vėliau ir jų tėveliai, nešė pačias įvairiausias atliekas. Labai džiaugiamės, jog moksleiviams nepritrūko iniciatyvos. Vienas mokinys iš gretimo kaimo, pasiskolinęs tėvo traktorių (moksleivis turi vairuotojo teises), apvažiavo visą Igliaukos miestelį ir surinko net dvi priekabas sugedusios elektronikos,” – pasakoja Marijampolės sav. Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijos mokytoja Ilona Prajarienė. Šios mokyklos sąskaitoje – 2935 kg atliekų, o vidutiniškai vienas moksleivis surinko po 14,7 kg. Surinktų nereikalingų prietaisų sąrašas tiesiog įspūdingas: 4 šaldytuvai, 10 skalbyklių bei kompiuterių monitorių, 21 televizorius ir kt.

Štai Skuodo rajono Ylakių gimnazijos moksleiviai, surinkę 2254 kg elektronikos atliekų, nustebino didžiuliu suneštų televizorių skaičiumi – net 46 vienetais, dūlėjusiais miestelio gyventojų sandėliukuose. Akcijos dalyviai atskleidė, jog projektui prasidėjus jie sukūrė raštelius apie mokykloje vykdomą akciją ir jos svarbą. Juos padalino tėveliams, seneliams ir kitiems mokyklos bendruomenės nariams. Vėliau šios atliekos iš namų buvo surinktos specialiu mokyklos autobusiuku.

Nugalėtojai seną elektroniką išmainė į krepšinio varžybas

Projekto nugalėtojams žadėtas prizas – bilietai į mylimos krepšinio komandos žaidynes privertė pasitempti ir daugiau mokyklų. Didžiausiu kiekiu surinktų atliekų vienam asmeniui pasigirti galėjo vos apie 80 moksleivių turinti Kupiškio rajono Antašavos pagrindinė mokykla. Šios mokymosi įstaigos moksleiviai surinko 1143 kg elektronikos atliekų. Vienas Antašavos miestelio mokinys surinko po 15 kg atliekų. Biržų „Atžalyno” vidurinė mokykla sunešė 2932 kg, Judrėniškių Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos suvestinėje – 1008 kg, Vilkyškių Johaneso Bobrovskio vidurinės mokyklos – 1774 kg, Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos – 2605 kg elektronikos atliekų.

Šiuo metu vyksta II-asis „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” etapas, kurio metu moksleiviai renka nebeveikiančias baterijas. Projektas finišo tiesiąją pasieks pavasarį. Gegužės mėnesį bus susumuoti trijų etapų rezultatai ir paskelbti konkurso nugalėtojai. Laimėjusi mokykla gaus progą pas save pasikviesti „Žalgirio”, „Lietuvos ryto” ar „Neptūno” krepšinio komandą.