Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada – apie atsakingą vartojimą

Atsakingas vartojimas: aplinkai įtakos turi daugybė kasdienių dalykų

Dešimtoji, jubiliejinė, EPA organizuojama Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada (NAO) 7 ir 8 klasių moksleiviams simboliškai atspindėjo besikeičiantį visuomenės požiūrį į aplinkosaugą. Juk aplinką veikiame – daugiau ar mažiau, teigiamai ar neigiamai – kasdien. Tai darome pirkdami, keliaudami, ruošdami maistą, naudodami elektros ir šilumos energiją, leisdami vandenį, dėvėdami daiktus, šalindami atliekas ir taip toliau. Dėl to 2023 m. NAO buvo pasirinkta atsakingo vartojimo tema, jos šūkiu tapo žinomos atlikėjos Monikos Marijos dainos motyvas: „Viskas Tavo rankose!”, o atlikėjos įžvalgos apie atsakingą vartojimą atsispindėjo metodinėje medžiagoje ir testo klausimyne.

Lapkričio 16 dieną nuotoliniu būdu į NAO testo klausimus atsakymų ieškojo 2711 mokiniai iš 184 Lietuvos mokyklų. Į visus 30 klausimų atsakė ir 100 balų surinko 3 mokiniai, o greičiausiai į juos atsakyti pavyko Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos mokiniui Žygimantui Narušiui. Jis savo atsakymus pateikė jau po 14 minučių ir 56 sekundžių. Sveikiname laimėtoją!

Nuo pat pirmosios NAO iki šių metų EPA partneriai išlieka Lietuvos geografijos mokytojų asociacija (LGMA) ir Kauno technologijos universiteto (KTU) bendruomenė. Olimpiados temoms keičiantis, LGMA komandai netrūksta kūrybiškumo, ruošiant metodinę medžiagą, o vėliau pagal ją parengiant testo klausimus. Technologinį nuotolinio renginio sklandumą bei teisingą, skaidrų testo rezultatų skaičiavimą, kas visada labai svarbu, užtikrina patyrusi KTU komanda.

Viliamės, kad 10-oji NAO tapo puikia galimybe mokyklų pedagogams pasikalbėti itin svarbia tema, tai paskatino 7 ir 8 klasių mokinius susimąstyti, kritiškai pažvelgti į savo kasdienius veiksmus ar požiūrį. Tikime, kad atsakingo vartojimo principai, kuriuos aktualizavome šio projekto metu, tarsi gera banga nuvilnys ir plačiau – mokyklų klasėse, mokymo įstaigose, šeimose! Na, o NAO laimėtojo klasei linkime išnaudoti prasmingą prizą – smagios jums kelionės į pasirinktą vieną įdomiausių šalies muziejų!

Visi norime gyventi oriai, sveikai, naudotis mokslo pažangos rezultatais, moderniomis technologijomis, prasmingai ir smagiai pramogauti, pažinti pasaulį. Vis dėlto gerovės siekį lydi atsakingo vartojimo iššūkiai. Ši aktualija padiktavo temą Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) rengiamos Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados 7 ir 8 klasių mokiniams. 2023 metais ji bus žinoma pavadinimu „Viskas Tavo rankose!“

2023 m. lapkričio 16 d. įvyksianti Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada – dešimtoji, jubiliejinė EPA inicijuota olimpiada. Renginio partneriai – Kauno technologijos universitetas (KTU), Lietuvos geografijos mokytojų asociacija (LGMA). Ambasadorė – dainą panašiu pavadinimu „Viskas tavo rankose“ sukūrusi žinoma atlikėja Monika Marija.

Geografai į olimpiados testo klausimus įtraukė temas, susijusias su atsakingu vartojimu – pradedant požiūriu į daiktus ir energijos šaltinius, įsigyjant daiktus, domėjimąsi, iš ko tie daiktai pagaminti, ar jie perdirbami, ar gali būti pataisyti. Atsakingo vartojimo tema olimpiadoje apima ir daiktų gyvavimo ciklo ilginimą bei jų taisymą, o taip pat perdavimą į antras rankas, panaudotų daiktų įsigijimą, atsakingą atliekų šalinimą ir kitus panašius klausimus. Visa tai papildo ir Monikos Marijos įžvalgos apie atsakingą vartojimą.

Olimpiados klausimyne atsispindi aktualijos, ruošiantys mokinius ateities ekonomikos ir gerovės iššūkiams. Ši tematika neabejotinai svarbi, auklėjant jaunąją kartą, todėl Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada vertintina kaip edukacinis renginys, kuriame laimi visi dalyvaujantieji.

Svarbu žinoti:

 • Nuotoliniu būdu rengiama olimpiada vyks 2023 m. lapkričio 16 d. 8.00–15.00 val.
 • Mokyklos, kurių mokiniai dalyvaus olimpiadoje, bus registruojamos nuo 2023 m. spalio 23 d. iki lapkričio 6 d. 17 val.
 • Mokyklos deleguoti asmenys turi pasirūpinti mokinių duomenų apsauga.
 • Olimpiados dalyvių skaičius ribotas – gali dalyvauti ne daugiau kaip 4 tūkst. mokinių.
 • Vieną mokyklą gali atstovauti ne daugiau nei 30 mokinių iš 7 ir 8 klasių.
 • Visų olimpiadoje dalyvavusių mokyklų rezultatai bus skelbiami 2023 m. gruodžio 16 d.

Šių metų Nacionalinės aplinkosaugos olimpiados prizas, kaip ir anksčiau, bus siejamas su greičiausiai ir tiksliausiai į testo klausimus atsakiusiu mokiniu. Jis kartu su klase bus apdovanojamas kelione autobusu į vieną įdomiausių puikiausių muziejų Lietuvoje pasirinktinai. Kelionės kryptį bus galima pasirinkti iš sąrašo:

 1. Alpakų ūkis.
 2. MO muziejus.
 3. Iliuzijų muziejus.
 4. Šaltojo karo muziejus.
 5. Energetiko ir technikos muziejus.
 6. Pinigų muziejus.
 7. Etnokosmologijos centras.
 8. Šakočių muziejus.
 9. Aviacijos muziejus.

Kviečiame mokyklas ir moksleivius tapti šios prasmingo renginio dalyviais!

Olimpiados nuostatus galite parsisiųsti ČIA – NUORODA

Olimpiados plakatą, skirtą spaudai, galite parsisiųsti ČIA – NUORODA

Sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo galite parsisiųsti ČIA – NUORODA

Metodinę medžiagą galite parsisiųsti ČIA – NUORODA

Rezultatai – NUORODA